banner15

BM Barış Komisyonu Zorda

Birleşmiş Milletlerin New Yorkt'taki dünya barış projeleri çerçevesinde yaptığı toplantıda, barış projeleri 'ölü doğuma' benzetildi. Barış Komisyonu’nun fiyasko ile sonuçlanmaması için, Mart ayına kadar acil paraya ihtiyaç olduğu kaydedildi.

BM Barış Komisyonu Zorda

Toplantıda ortaya çıkan sonuçları, geçen yıl Aralık ayından yine Birleşmiş Milletler (BM) Barış Komisyonu’nun New York’ta yaptığı genel toplantısında aldığı kararların hayata geçmesi için acil finansal kaynaklar bulunmaması durumunda fiyasko ile sonuçlanacağına işaret ediyor. Bu barış projeleri için şu ana kadar hiç bir adım atılmadı. Yapılan toplantıda, bu ilgisizlik ve ekonomik sorunlardan kaynaklı olduğu kaydedildi. BM Barış komisyonu projelerinin hayata geçirilmesi için üye ülkelerin ekonomik yardımda bulunması çağrısında bulundu.

‘Küçük savaşlardan sonra büyük savaşlar gelecek’

Merkezi Washington’da bulunan BM Barış Komisyonu başkanı Katherine Andrews, otuzu aşkın barış projelerinin ekonomik nedenlerden dolayı hayata geçirilemediğine dikkat çekti. BM üyesi ülkeleri Amerika, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa’nın projelere parasal destekte bulunmadığını söyleyen Katherine Andrews, diğer üye ülkeler, Almanya, Japonya, Kanada ve Avusturalya’nın Hindistan, Bagladeş, Pakistan ve Nijerya’ya barış gücü gönderdiklerini ancak bunun yetersiz olduğunu vurguladı.

Bununla birlikte 54 üye ülkeden, Irak, Haiti, Liberya, Burundu, Afganistan ve Sierra Leone’deki savaşların durdurulması için yardım talep ettiklerini, ama bunda da olumlu bir sonuç almadıklarının altını çizen Andrews, üye ülkelerin görevlerini yerine getirmediği eleştirisinde bulundu. Barış Komisyonu başkanı Andrews, bu gidişle birbiriyle barışan bir dünya değil, savaşan bir dünyaya doğru yol alındığı uyarısında bulunarak, ‘’Eğer küçük savaşlar önlenemezse, ardından büyük savaşlar da gelecektir.’’ dedi.

‘Barış Komisyonu bağımsız değil’

Andrews, barış projelerine ilgisiz kalınmasını sert bir şekilde eleştirirken, Ekonomik Sosyal Danışmanlık (Ecosoc) genel müdürü ve eski Avustralya Dışişleri Bakanı Gareth Evans, barış projelerine ekonomik destekteğe hazır olduklarını belirtti. Gareth, komisyonun bağımsız olmadığını da belirterek, BM üye ülkelerinin yeniden biraraya gelerek yeni bir komisyon kurması çağrısında bulundu. Gareth barış projelerinin mutlaka hayat bulması gerektiğini belirtti.

2005 yılı Eylül ayında New York’ta komisyonun yaptığı toplantıda, Amkerika parasal yardımda bulunma sözü vermişti. Ne varki, barış projelerinde ortaya çıkan rüşvet, yolsuzluk ve skandal gelişmeler komisyona olan güveni sarstı. Bu nedenle komisyona üye olan 31 ülkeyi yeniden toplanmaya çağırdan Ecosoc genel müdürü, komisyon çalışmalarını denetleyen bir denetleme kurulununda zorunlu olduğunu kaydetti. Dünyanın yaşanılabilir bir dünya olabilmesi için barışın önemine dikkat çeken Ecosoc genel müdürü Gareth, ‘’Dünya hepimizin. Onu savaşlardan kurtarmalıyız. Bu sorun insan hakları ya da barış isteyenlerin sorun değil yanlızca, hepimizin sorunu.’’ dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48