banner39

BM Bu Hafta Suriye'yi Görüşecek

Suriye konusunu görüşecek olan BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının, bu hafta New York'ta toplanması bekleniyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Güvenlik Konseyi üyesi ülke liderlerine mektup gönderdiği bildiriliyor. Mektubun a

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM Bu Hafta Suriye'yi Görüşecek

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Suriye'ye yönelik olası önlemleri görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi'nin bu hafta içinde toplanacağını duyurdu.  Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri'nin ölümüyle sonuçlanan suikasta ilişkin BM raporu, olayda Suriye'nin parmağı olduğuna işaret ediyordu.  Jack Straw, hafta sonu, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile birlikte, Rice'ın memleketi Alabama'yı ziyaret etmiş ve ağırlıklı olarak BM'nin Hariri raporunu görüşmüştü. Jack Straw, Hariri soruşturmasının uluslararası toplumun göz ardı edemeyeceği bir dizi sorunu ortaya çıkardığını belirtti. Straw'a göre rapor, Suriyeli yetkililere üst düzey suçlamalar yöneltiyordu. 
Straw'un, uluslararası toplumun bu konuda birlikte hareket etmesi gerektiği şeklindeki görüşlerine Condoleezza Rice da destek verdi. Raporun son derece kaygı verici olduğunu dile getiren Rice, uluslararası sistemin buna doğru tepkiyi vereceğinden emin olduğunu söyledi. Tüm bu açıklamalar ışığında, BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının, bu hafta New York'ta toplanması bekleniyor. 
 
Rice, Suriye konusunda bastırıyor

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesiyle ilgili Birleşmiş Milletler raporunun Güvenlik Konseyi’nde ele alınması gerektiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, uluslararası toplumun Suriye konusunda ne yapacağına karar vermesi gerektiğini belirterek, konunun BM Güvenlik Konseyi’nde ele alınması gerektiğini söyledi. BBC televizyonuna konuşan Rice, raporla, Şam yönetiminin soruşturmada işbirliği yapmadığının kanıtlandığını da savundu.

Esad'dan BM'ye mektup

Suriye resmi haber ajansıysa, Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, Birleşmiş Milletler raporu konusunda Suriye’nin tavrıyla ilgili Güvenlik Konseyi üyelerine mektup gönderdiğini duyurdu. Ajansın haberinde, mektubun içeriğine ilişkin ayrıntı verilmedi. Yarın yapılması planlanan Güvenlik Konseyi toplantısında, Suriye’den BM soruşturmasında işbirliği yapmasının istenmesi bekleniyor. BM Soruşturma Komisyonu Başkanı Detlev Mehlis’in raporunda, Hariri’nin Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin dikkatlice hazırladıkları bir terörist eylem neticesinde suikasta kurban gittiği bildirilmişti. Raporda, Suriye hükümetinin Hariri suikastıyla ilgili BM soruşturmasında işbirliği yapmadığı da kaydedilmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?