banner39

BM bugün Gazze katliamını görüşecek

İsrail'in Gazze saldırısıyla ilgili konunun acil olarak görüşülmesi yönündeki istek Libya'dan gelmişti

Arşiv 07.10.2009, 07:56 07.10.2009, 07:56
BM bugün Gazze katliamını görüşecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM Güvenlik Konseyi, Libya'nın, İsrail'in Gazze saldırısıyla ilgili konunun acil olarak görüşülmesi yönündeki isteğini bugün inceleyecek.

BM Güvenlik Konseyi'nin aylık dönüşümle yürütülen dönem başkanlığındaki Vietnam Büyükelçisi Le Luong Minh, konsey üyelerinin bugün toplanarak, Gazze'de işlenen savaş suçlarıyla ilgili olarak Libya'nın ''konunun acil görüşülmesi'' isteğini ele alacaklarını söyledi.

Le Luong Minh, konsey üyeleriyle bu konuda görüş birliğine varıldığını kaydetti.

Libya, BM Güvenlik Konseyi'nin, İsrail Gazze saldırısı sırasında işlenen savaş suçlarına yönelik Goldstone Raporu'nun görüşülmesini istemişti.

BM'deki Filistin yetkilileri, Libya'nın isteğini desteklerlerken, Mahmud Abbas yönetimindeki Filistin yönetimi, Goldstone Raporu'nun görüşülmesinin ertelenmesini onaylamıştı.

Gerek raporun görüşülmesinin ertelenmesi, gerekse Abbas yönetiminin bu ertelemeyi onaylaması, Batı Şeria ve Gazze'de büyük tepkiyle karşılanmış, Abbas'ın ekonomi bakanı tepki olarak istifa etmişti. Hamas yetkilileri ise Abbas'ı 'Filistin halkına ihanet etmekle' suçlayarak istifasını istemişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?