banner15

BM: Çeçen Mülteciler Feci Durumda

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Louise Arbour, Kuzey Kafkaslarda kamplarda barınan Çeçen mültecilerin feci durumundan endişe ettiğini söyledi.

BM: Çeçen Mülteciler Feci Durumda

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Louise Arbour, Çeçenistan'daki çatışmalardan kaçan onbinlerce mültecinin çadırlarda kaldığı, komşu İnguş Cumhuriyeti'ndeki bir kampı ziyaret etti. Rusya'nın RIA Novosti haber ajansının bildirdiğine göre, Yüksek Temsilci, bu kampta barınan mültecilerin uzun zamandır "olağanüstü yoksul" koşullarda yaşadıklarını vurguladı.

Louise Arbour bugün de, Çeçenistan'daki insan hakları durumunu görüşmek için Grozny'de Çeçen yetkililerle biraraya geliyor. Hem Rusya ordusunun, hem de ona karşı savaşan Çeçen grupların insan haklarını geniş şekilde ihlal ettikleri bildiriliyor. Louise Arbour'un bölgeye yaptığı ziyaret, bir haftalık Rusya turunun bir parçası.

Çeçenistan'daki çatışmaları terör örgütlerinin kışkırttığı bir iç gerginlik olarak tanımlayan Rusya'nın bölgedeki faaliyetlerini tartışmak istemediği biliniyor. Fakat Louise Arbour'un önümüzdeki günlerde Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünde bu konuyu gündeme getirmesi bekleniyor.

Mülteciler insan hakları ihlallerine maruz kalıyor

İnsan hakları örgütleri, Rusya'nın İnguş Cumhuriyeti'ndeki kampları kapatmak amacıyla, buralarda barınan Çeçen mültecileri zorla Çeçenistan'a geri gönderdiğini ileri sürüyor.

Çeçen mülteci kampı
Çeçen mültecilerin İnguş Cumhuriyeti'nde barındığı mülteci kampı

Bu kamplara sığınan mülteciler arasında komşu Kuzey Osetya'daki gerginlikten kaçan İnguşlar da bulunuyor.

RIA Novosti ajansının bildirdiğine göre, Louise Arbour mülteci kampını ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, "Bugün bu insanlarla karşılaştığımda, çektikleri sıkıntılardan şoke oldum" dedi.

Arbour, "İnguş Cumhuriyeti'nin ve uluslararası kuruluşların çabalarına rağmen, bu insanlar olağanüstü bir yoksulluk içindeler ve uzun zamandır bu koşullarda yaşıyorlar" şeklinde konuştu.

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi ziyareti sırasında yerel insan hakları savunucuları ve insan hakları ihlallerine maruz kalan kurbanlarla da görüştü.

Bu kişiler kendisine, yasa dışı cezalandırmalardan, insan kaçırma olaylarından ve mültecilerin yasa dışı tutuklanmalarından söz ettiler. İnguş Cumhuriyeti'nin Başkanı Murat Ziyazikov, Louise Arbour'a ülkesinde 50 bin Çeçen mülteci bulunduğunu söyledi. Bunların bir bölümü geçici kamplarda, geri kalanı ise özel konutlarda yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48