banner39

BM: Dünya Gençlerini Unutmuş Görünüyor

BM 2005 Dünya Gençlik Raporu'na göre, 500 milyondan fazla genç yoksulluk içinde yaşıyor; gençler arasında işsizlik, uyuşturucu kullanımı ve şuça eğilim de arttı. BM: "Gençlere yönelik politikalar geliştirilmeli ve uygulanmalı."

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM: Dünya Gençlerini Unutmuş Görünüyor
"2015 yılında Yüzyıl Gelişim Hedefleri'ne (MDGs) ulaşmamız gerekirken, çok sayıda genç yoksulluk içinde yaşıyor."

Bu sözler, Ekonomik ve Sosyal İlişkiler Departmanı (DESA), Sosyal Politika ve Gelişim Bölümü Başkanı Johan Scholvinck'e ait.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından açıklanan
2005 Dünya Gençlik Raporu'na göre, dünya genelinde 500 milyondan fazla genç günde 2 dolardan az bir gelirle yaşıyor, 113 milyon genç okula gitmiyor, 88 milyonu işsizken, 10 milyon genç HIV/AIDS hastası.

1995 yılından bu yana ilköğretim eğitimlerini tamamlayan çocuk sayısında artış olması, erken hamileliğin çoğu ülkede azalması da raporda belirtilen olumlu gelişmeler arasında. Evlilik öncesi cinsel ilişkilerde artış gözlenirken, erken hamileliğin çoğu ülkede azaldığı belirtiliyor. HIV/AIDS ise ölüm nedenlerinin başında geliyor, bunu sırasıyla şiddet ve yaralanmalar izliyor.

Rapor, "dünya genç insanların kalkınma, barış ve demokrasi için olumlu bir itici güç olduğunu unutmuş görünüyor" diyor.

Raporda yer alan bazı bulgular şöyle:


* İstihdam: Daha fazla eğitim almalarına rağmen, gençler arasındaki işsizlik büyük oranda arttı. 88 milyon genç işsiz. İşsizliğin en fazla olduğu yerler Batı Asya, Kuzey Afrika ve Sahra altı Afrika.

* Uyuşturucu kullanımı:
Dünya genelinde, sentetik uyuşturucu kullanımında, özellikle eğlence mekanlarında olmak üzere, eşi görülmemiş bir artış söz konusu. Alkol ve sigara pazarlamasında kısmi sınırlamalar yapılsa da gelişen ülkelerde fazla tüketilmesi engellenemiyor. Gelişen ülkelerde gençlerin yasaklanmış maddelere olan talebi, endüstrileşmiş ülkelerdeki seviyeye çıkmış durumda.

* Suç işleyen çocuklar: Çocuklar tarafından işlenen suçlar topluma tehdit unsuru olarak görülürken, bazı ülkelerde bu durum, etkili hapis ve caydırıcı politikalarla engellenmeye çalışılıyor, ancak bu uygulamalar maliyetli görülüyor.

* Kız çocukları ve genç kadınlar: Hükümetlerin cinsiyet konularında duyarlılıklarının artmasına karşılık, eğitime ve işgücüne eşit erişim konuları bazı ülkelerde sorun olmaya devam ediyor; eski ve yeni medyada da kadınlara olumsuz kalıp yargılar (stereotipler) yakıştırılmaya devam ediyor.

* HIV/AIDS: Çoğunluğu Afrika ve Asya'da olmak üzere 10 milyon genç HIV/AIDS hastası. Virüsün yayılması, gençlerin cinsel ve üreme sağlığı üzerinde yıkıcı etkiye sahip.

* Gençler ve çatışmalar: Gençler geçen 10 yıllık süre içerisinde, çatışmaların içinde yer almış, çocukları ve gençleri çatışmalardan koruyan ve çatışmalara katılımını engelleyen uluslararası yasal çerçeveye rağmen bu alanda bir gelişme sağlanabilmiş değil.


Rapor, gençlere yatırımın en başta çocuklara yatırım yapmakla başladığını belirtiyor; gençlere yapılan yatırımların arttırılması gerektiğini vurguluyor. Rapora göre, Binyıl Kalkınma Hedefleri'nde gençlerle ortak çalışılmasının önemli. Tüm devletlerin gençlere yönelik politikalar geliştirmesi, uygulaması ve bu politikaları düzenli olarak gözden geçirmesi önemli.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?