banner39

BM: Etiyopya'da açlık riski büyüyor

Etiyopya'da 6 milyon çocuğun yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya olduğu öne sürüldü.

Arşiv 20.05.2008, 09:02 20.05.2008, 09:02
BM: Etiyopya'da açlık riski büyüyor


UNICEF, Etiyopya'da 6 milyon çocuğun akut yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

BM, kuraklık nedeniyle ekinlerde büyük zararın beklendiği Etiyopya'da altı milyon çocuğun akut yetersiz beslenme riski ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler'e bağlı çocuklara yardım kuruluşu UNICEF'e göre, Etiyopya'nın iki bölgesinden en az 60 bin çocuk, derhal, özel uzmanların gözetiminde beslenmeye muhtaç durumda.

Etiyopya'daki yardım kuruluşları, bağışçılar Birmanya'daki kasırga ve Çin'deki deprem felaketi üzerine odaklandıkları için maddi kaynak sıkıntısı çektiklerini söylüyor.

Dünya Gıda Programı, Etiyopya'nın acil gereksinimlerini karşılayabilmek için yaklaşık 150 milyon dolar gerektiğini söylüyor.

Yardım kuruluşları da şişmiş karınlarının akut yetersiz beslenmenin göstergesi olduğunu söyledikleri bitkin durumdaki çocukların fotoğraflarını yayımladı.

BBC'nin sorularını yanıtlayan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nden David Noguera, Etiyopya'daki durumu şöyle özetledi:

"Ekiplerimiz şimdi ülkede uyguladığımız beslenme programlarına katılımlarda büyük artış saptadı. Çok sayıda çocuk hatta yetişkinler, gözle görünebilir, şiddetli yetersiz beslenme belirtileriyle başvuruda bulunuyor."

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nden David Noguera, sorunların kaynağı ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Önümüzde net bir tablo yok. Olan bitenin ne olduğunu tam olarak görebiliyor değiliz, ama bence, bunun bir çok nedeni var."

"Bir taraftan yeterli yağışın olmaması nedeniyle, hasat beklenenden düşük oldu. Buna bağlı olarak da, temel gıda maddelerinin fiyatlarında artış yaşanıyor. Bir ölçüde, insanların, ilgili kuruluşların ve hükümetin planlama ve krize müdahalede yetersiz kalması nedenlerden biri olabilir."


Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?