BM: Gazze'ye ablukayı kaldırmak, krizi çözer

Birleşmiş Milletler, İsrail tarafından Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukayı kaldırmak krizi çözeceğini açıkladı.

BM: Gazze'ye ablukayı kaldırmak, krizi çözer


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNWRA) yetkilisi Filippo Grandi, Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukayı kaldırmak ve İsrail'den gelen ürünlerin ithaline izin vermenin, krizin çözümünün anahtarı olduğunu söyledi.

Grandi, UNWRA'nin başlıca bağışçılarından birisi Finladiya'yı ziyaretinde basına yaptığı açıklamada, 'Yapılması gereken, İsrail'in ürünlerinin Gazze Şeridi'ne geçişine izin vermek" dedi.

İsrail komandolarının önceki gün Gazze'ye yardım taşıyan gemilere kanlı baskınının, yürürlükteki sistemin savunulmaz ve bölgede bir gerginlik faktör ü olduğunu gösterdiğini belirten Grandi, "Bu boş yere yaşanmış bir trajediydi.

Gazze'ye insani amaçlı ve inşaata yönelik ürünlerin geçişi gerektiği gibi normal geçiş noktalarından sağlanabilseydi, bunlar olmazdı" dedi.

BM yetkilisi Filippo Grandi, Pazartesi günkü dramdan beri tüm dünyadan liderler tarafından yapılan Gazze'ye ablukanın kaldırılması çağrılarından memnuniyet duyduğunu ve karar alan herkesin artık gözlerinin açıldığını umduğunu belirterek, "Bu sözleri somut eyleme dökelim. Zamanı geldi. Eğer beklersek, bu fırsatı kaçırırız ve böyle davranmamalıyız" diye uyarıda bulundu. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 00:44
banner53
YORUM EKLE

banner39