banner39

BM Genel Kurulu: Gazze'de biran önce ateşkes sağlansın

Bugün yapılan olağanüstü toplantısında konuşmacılar, Gazze'de silahların derhal susması gerektiğini söylediler.

Arşiv 15.01.2009, 20:57 15.01.2009, 20:57
BM Genel Kurulu: Gazze'de biran önce ateşkes sağlansın

BM Genel Kurulu'nun bugün yapılan olağanüstü toplantısında konuşmacılar, Gazze'de silahların derhal susmasını ve tarafların biran önce ateşkes sağlamaları gerektiğini söylediler.

BM Genel Kurul Başkanı Miguel D'Escoto, yaptığı konuşmada, dünyada herkesin Gazze'deki savaşın sona ermesi gerektiğini söylediğini ve seslerini duyurmak için sokaklara döküldüklerini belirterek, "Gazze'de ölenler için yas tutarken derhal bir ateşkesin sağlanması için sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz" dedi.

D'Escoto, toplantının sonunda, genel kurulun bir karar tasarısı kabul etmesinin doğru olacağını bildirdi.

Gazze'de 1000'den fazla Filistinli'nin öldüğünü ve bu insanların 3'te 1'inin çocuk olduğunu belirten D'Escoto, BM çalışanlarının da saldırılarda öldüklerini, BM binalarının, okulların ve hastanelerin bombalandığını kaydetti.

Genel sekreter Ban Ki-mun'un İsrail'deyken İsrail birliklerinin Gazze'deki BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu'nun (UNRWA) merkezini bombaladıklarını hatırlatan D'Escoto, ateşkesin biran önce sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bu arada toplantının genel kurul toplantı salonunda da değil de başka bir konferans salonunda düzenlenmesi dikkati çekti. BM Sözcüsü Michelle Montas, konuyla ilgili sorular üzerine, salonun tavanında bir su sızması olduğunu belirterek, toplantının bu yüzden diğer salona alındığını söyledi.

Toplantıda, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 44 ülkenin temsilcilerinin konuşma yapması bekleniyor. Şu ana dek tüm konuşmacılar, Gazze'de derhal ateşkesin sağlanması gerektiğini bildirdiler.

Kaynak : AA


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?