banner15

BM: Guantanamo Kapatılmalı

BM'nin Guantanamo Üssü'ne ilişkin soruşturması bugün yayımlanıyor. Örgütün İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Louise Arbour, "Üssün kapatılması dışında pek bir seçenek yok" dedi.

BM: Guantanamo Kapatılmalı
Birleşmiş Milletler'in Küba'daki Guantanamo Üssü'nde bulunan gözetim kampına ilişkin soruşturması bugün yayımlanıyor. Raporda, Bush yönetimine buradaki tutsakları yargılaması ya da kampı kapatması çağrısı yapılıyor. Ayrıca, işkence olaylarına karışan yetkililerin yargılanması da gündeme getiriliyor.
 
Raporun yayımlanması öncesinde Birleşmiş Milletler'in İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Louise Arbour bazı açıklamalarda bulundu. Arbour'a göre, Guantanamo Üssü'nün kapatılması dışında fazla bir seçenek yok. Louise Arbour, Birleşmiş Milletler müfettişlerinin her önerisini onaylamak gibi bir anlayışı olmadığını söyledi, ancak konu Guantanamo Üssü olunca, buradaki gözetim kampının kapatılması dışında pek bir seçenek göremediğini vurguladı. "Bazı tutsaklar o kadar uzun zamandır ve o kadar az açıklamayla gözetim altındalar ki" diyen Arbour, sözlerini şöyle sürdürdü: "Amerikan adaleti devreye girse ve etkisini göstermeye başlasa bile, bu durum tutsaklara verilen hasarı karşılamaya yetmez. "

Birleşmiş Milletler'in en üst düzey insan hakları yetkilisi olan Arbour, CIA'ye ait olduğu söylenen gözaltı merkezleri ve terör zanlılarının gözetimine de sert eleştirilerde bulundu. Arbour'a göre, söz konusu merkezler ve bu tür uygulamalar, hukukun tümüyle çiğnenmesi anlamına geliyor.  Louise Arbour, İngiltere ve bazı ülkelerin İslamcı din adamları ve aşırılık yanlılarını, insan hakları sicili parlak olmasa bile vatandaşı oldukları ülkelere iade yollarını aramasını da eleştirdi.

Birleşmiş Milletler yetkilisi, bu tür anlaşmaların bu kişilere işkence yapılmayacağını garanti altına alabileceğinden şüpheli olduğunu belirtti. Louise Arbour ilk kez bu şekilde bir açıklamada bulunmuyor. Geçmişte Bush yönetimince gazete haberlerine inanmak ve dünyanın geri kalanında işlenen insan hakları suçlarını takip etmemekle itham edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48