banner15

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı Lübnan'da

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Mayıs ayı Dönem Başkanlığı, Lübnan'a geçti.

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı Lübnan'da


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Güvenlik Konseyi'nin bu ayki dönem başkanı Lübnan'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nawaf Salam, Lübnan'ın İran'ın nükleer programının Konsey gündemine gelmesi halinde, kendi ulusal çıkarları doğrultusunda hareket edeceğini söyledi.

Konseye 2010-2011 yılları için geçici üye seçilen Lübnan'ın BM Daimi Temsilcisi Salam, Lübnan'ın Mayıs ayı dönem başkanlığını devralması nedeniyle BM'de basın toplantısı düzenleyerek Konseyin bu ayki programıyla ilgili bilgi verdi.

Salam'ın verdiği bilgiye göre 11 Mayıs'ta BM Güvenlik Konseyi'nin El Kaide ve Talibanla mücadele komitesi (1267 sayılı komite) başkanı Avusturya, terörizmle mücadele komitesi (1373 sayılı komite) başkanı Türkiye ve nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlarla mücadele komitesi (1540 sayılı komite) başkanı Meksika, BM Güvenlik Konseyine komitelerinin faaliyetleriyle ilgili bilgi verecek.

Güvenlik Konseyi üyelerinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne yapacakları ancak geçen ay İzlanda'daki volkanik patlama yüzünden iptal ettikleri ziyaret ise 13-16 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Konseyin bu ayki gündeminde Kosova, Bosna-Hersek, Irak ve Orta Doğu gibi Türkiye'yi ilgilendiren konular bulunuyor.

Salam, gazetecilerin İran'a yaptırım konusunun bu ay Konsey'in gündeme gelip gelmeyeceğini sormaları üzerine ise bu konuyu gündeme almak için Konsey'in diğer üyelerinin kendisine bir talepte bulunmadığını belirtti.

"Lübnan'ın muhtemel bir yaptırım karar tasarısının Konsey'de oylamaya sunulması halinde çekimser oy kullanacağı" yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ise Salam, "Lübnan, İran konusunda elbette kendi çıkarları doğrultusunda hareket edecektir. Ben de Beyrut'un iradesine göre davranacağım" dedi.

Salam, Gazze'deki insani durumla ilgili bir soru üzerine ise bu konuya Lübnan'ın özel önem verdiğini ve hep gündeminin baş sıralarında tuttuğunu söyledi.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 03:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35