banner15

BM Güvenlik Konseyi de İran'ın Karşısında

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İran'dan, Batılı ülkelerin gizli bir nükleer silah programının parçası olduğundan kuşkulandıkları uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını istedi. İran'ın BM büyükelçisi Cevad Zarif bir basın toplantısı düz

BM Güvenlik Konseyi de İran'ın Karşısında

Konsey'in 15 üyesince dün onaylanan ve veto hakkına sahip beş daimi üyenin haftalardır sürdürdükleri tartışmalardan sonra ortaya çıkan metin İran'ın tepkisiyle karşılaştı. İran, nükleer silah peşinde olmadığını tekrarlayarak, verdiği tüm güvencelere karşın ABD ve diğerlerinin İran'ı suçlamanın bir yolunu nasılsa bulacaklarını söyledi.

İran'ın BM büyükelçisi Cevad Zarif bir basın toplantısı düzenleyerek, "Tehditler İran'ı etkilemez. İran'ın baskıya karşı alerjisi vardır. İran'ın nükleer silahların yayılmasını önleme rejimine bağlılığı kesindir" dedi.

Güvenlik Konseyi İran'ın, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) "zenginleştirme faaliyetlerinin" askıya alınmasına ilişkin kararı da dahil olmak üzere, tüm kararlarını uygulamasını istedi. IAEA Başkanı Muhammed ElBaradey 30 gün sonra İran'ın bu konudaki uygulamaları hakkında Konsey'e rapor verecek. Açıklama, İran'a karşı herhangi bir yaptırımdan söz etmiyor.

İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda bugün Almanya'nın ev sahipliğinde beş daimi Konsey üyesinin dışişleri bakanlarının katılımıyla Berlin'de bir toplantı yapılacak. Güvenlik Konseyi açıklamasının çıkmasında, İran'a karşı ileride askeri ya da ekonomik yaptırımların yolunu açabilecek ifadeler kullanılmasına karşı çıkan Çin ve Rusya'ya bu yolda verilen ödünlerin etkili olduğu belirtiliyor.

ABD'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi John Bolton, açıklamanın, "İran'ın 20 yıla yaklaşan gizli nükleer programı konusunda Konsey'in attığı ilk somut adım" olduğunu söyledi ve "Umarım İran halkı bu açıklamayı okuma fırsatını bulur ve hükümetlerinin kendilerini nasıl bir tehlikeye attığını kendileri de görür" dedi. İran'ın daha önce askıya aldığı nükleer çalışmaları yeniden başlatması üzerine IAEA, 9 Mart'ta konuyu Güvenlik Konseyi'ne havale etme kararı almıştı. Bunun ardından İran'la sorun üzerinde iki buçuk yıldır görüşmeler yapan İngiltere, Almanya ve Fransa görüşmeleri kestiler. Ancak daimi üyelerin bundan sonrası için bir stratejinin konuşulacağı bugünkü dışişleri bakanları toplantısında bir uzlaşmaya varmaları güç görünüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, "Sorunu zorlama ve güç kullanmayla çözme fikri ters sonuç verir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48