banner39

BM Güvenlik Konseyi İran için toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin gelecek hafta bir araya gelerek, Ankara’da Solana ve Laricani ile yapılan görüşmeyi değerlendireceği bildirildi.

Arşiv 27.04.2007, 11:06 27.04.2007, 11:06
BM Güvenlik Konseyi İran için toplanıyor

Financial Times gazetesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin gelecek hafta bir araya gelerek, Ankara’da Solana ve Laricani ile yapılan görüşmeyi değerlendireceğini yazdı.

Haberde, İran'ın nükleer konulardaki Başmüzakerecisi Ali Laricani ile AB'nin Dış Politika temsilcisi Javier Solana’nın Ankara’da yaptıkları görüşmelerin ardından diplomatların, resmi müzakerelerin başlaması önünde atılacak adımları tartışacağı belirtildi.

ABD, İngiltere, Almanya, Çin, Rusya ve Fransa’dan üst düzey diplomatların gelecek hafta bir araya gelerek Solana ile Laricani’nin bir sonraki toplantısı öncesi, gelişmeleri değerlendireceği belirtilen haberde, İran ve AB’nin 7 ay sonra ilk kez Türkiye’de buluştuğu hatırlatıldı.

Haberde, Laricani’nin görüşmelerde yeni fikirler ortayı çıktığını söylediği ancak detay vermediği vurgulandı. Gazete ayrıca diplomatların resmi müzakerelerin başlamadığını vurguladığını ancak başlaması için nelerin yapılacağının tartışıldığını söylediği kaydedildi.

İran’ın, nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğu konusunda ısrarcı olduğu belirtilen haberde ABD ve Avrupa Birliği’nin ise İran’ın nükleer silah geliştirdiğinden şüphe ettiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?