banner15

BM Güvenlik Konseyi Myanmar'ı kınayamadı

Ülkedeki muhalefet liderini tutuklattığı için BM gündemine gelen Myanmar için kınama kararı çıkarılamadı.

BM Güvenlik Konseyi Myanmar'ı kınayamadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ülkedeki muhalif liderleri tutuklatarak hapse atan Myanmar yönetimi için BM'den kınama kararı çıkacaktı ancak Rusya ve Çin'in karşı çıkması kararın çıkmasına engel oldu.

BM Güvenlik Konseyi Myanmar'da muhalefet lideri Aung San Suu Çii'ye verilen 18 aylık ev hapsi cezasını kınayan bir açıklama yapamadı.

Fransa'nın isteğiyle acil gündemle toplanan Güvenlik Konseyi toplantısında üyelere ABD tarafından hazırlanan bir taslak açıklama metni dağıtıldı. Suu Çii'ye verilen cezayı kınayan, Suu Çii dahil ülkedeki tüm siyasi tutukların serbest bırakılmasını isteyen ve gelecek yıl yapılacak seçimlerin Suu Çii'nin de yer alacağı tüm siyasi aktörlerin katılımıyla özgür ve adil şekilde yapılması gerektiğini belirten taslak açıklamanın Konseyin daimi üyeleri Çin, Rusya ile geçici üyeleri Libya ve Vietnam tarafından destek görmemesi nedeniyle konuyla ilgili danışma toplantıları bugüne ertelendi.

Güvenlik Konseyinin dönem başkanı İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Sawers basına kapalı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, konu üzerindeki görüşmelerin diplomatların metni başkentlerine göndermelerinin ve bir yanıt almalarının ardından yeniden başlayacağını söyledi.

Bu arada Suu Çii'nin serbest bırakılmasını isteyen ve aralarında Dalay Lama ve Mihail Gorbaçov'un de bulunduğu 14 Nobel ödülü sahibinin, Konseye açık mektup yazarak Konsey'n Myanmar'daki insan hakları ihlallerini soruşturması gerektiğini kaydetti.

BMGK geçen Mayıs ayında yaptığı açıklamada Myanmar'da Suu Çii dahil olmak üzere 2 bin 100 siyasi tutuklunun serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 09:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35