banner39

BM, Hariri Suikastin'e müdahale edecek

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Refik Hariri suikasti anlaşmazlığı için gerekirse BM hukuk danışmanını Lübnan'a gönderebileceğini söyledi.

Arşiv 06.04.2007, 06:56 06.07.2018, 09:31
BM, Hariri Suikastin'e müdahale edecek

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 70 Lübnanlı milletvekilinden mektup aldığını belirterek, gerekirse BM hukuk danışmanını Lübnan'a gönderebileceğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi üyelerini Orta Doğu'ya yaptığı ziyaret hakkında bilgilendirdikten sonra gazetecilere açıklama yapan Ban, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastını soruşturmak için uluslararası mahkeme kurulmasıyla ilgili Lübnan'da ortaya çıkan anlaşmazlığı çözmek amacıyla, uluslararası bir konferans düzenlenmesi düşüncesinin olduğunu söyledi.

Ban, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri'nin Hariri mahkemesinin kurulmasıyla ilgili Lübnan meclisinde ortaya çıkan bölünmeyi ortadan kaldırmak amacıyla Suudi Arabistan'dan bazı danışma toplantıları düzenlemesini istediğini açıkladı.
Berri'nin böyle bir toplantı ya da konferansın düzenlenmesi halinde BM'nin hukuk danışmanı Nicholas Michel'i de aralarında görmek istediğini belirttiğini söyleyen Ban, kendisinin de bu fikre olumlu yaklaştığını, Lübnan'ın uluslararası mahkemenin biran önce kurulmasını kabul etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Ban, 70 Lübnanlı milletvekilinden aldığı mektupla ilgili olarak ise ?Bu mektup üzerinde çalışmalarımız devam ediyor? diye konuştu.

BM Sözcüsü Michelle Montas tarafından verilen bilgiye göre, mektupta Lübnanlı milletvekilleri Lübnan meclisinin Hariri mahkemesinin kurulmasını hala onaylayamamasından endişe duyduklarını açıklayarak, Ban'dan BM Şartı çerçevesinde uluslararası mahkemenin kurulması konusunda adım atmasını istediler.

Mahkemenin kurulmasına yönelik anlaşma, Şubat ayında Lübnan Adalet Bakanlığından üst düzey bir yetkiliyle, Ban Ki-Moon'un hukuk işlerinden sorumlu yardımcısı Nicolas Michel tarafından Beyrut'ta imzalanmıştı. Ancak mahkemenin kurulmasına Lübnan meclisinin de onay vermesi gerekiyor ve bugüne dek mecliste bu konuda bir anlaşmaya varılamadı.

MAHKEMENİN YAPISI

Hariri suikastını soruşturan Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu'ndan gelen bilgiler ışığında, 14 Şubat 2005 tarihinde Hariri ile birlikte öldürülen 22 Lübnanlının katil zanlılarını cezalandırmak için kurulacak Uluslararası Mahkeme hazırlık mahkemesi, yargılama mahkemesi ve temyiz mahkemesi olmak üzere 3 mahkemeden oluşacak.
Bu mahkemelerde hem Lübnanlı hem de uluslararası yargıçların bulunması öngörülüyor.
Üst düzey bir BM yetkilisi, davanın savcısının BM Genel Sekreteri tarafından 3 yıllığına atanacağını ve Lübnan hükümetinden bağımsız hareket edeceğini söyledi.

Görev süresi bir yıllığına uzatılan Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu'nun Başkanı Serge Brammertz, Eylül ayında Güvenlik Konseyine verdiği brifingde, şu ana dek elde edilen delillere göre Hariri suikastını büyük bir olasılıkla Lübnanlı olmayan genç bir erkek intihar bombacısının, 1800 kilogram patlayıcı taşıyan bir araçla düzenlediğini söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?