banner39

BM: Hariri'yi bir suç şebekesi öldürdü

BM, Refik Hariri cinayetinin bir suç şebekesi tarafından işlendiği yönünde delil bulduğunu açıkladı.

Arşiv 29.03.2008, 12:11 29.03.2008, 18:43
BM: Hariri'yi bir suç şebekesi öldürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'ın sukikasta kurban giden Eski Başbakan Refik Hariri'nin suç şebekesi tarafından öldürüldüğü yönünde deliller bulundu.

BM'den yapılan açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler soruşturma ekibi, ellerindeki delillerin, eski Lübnan başbakanlarından Refik Hariri'nin bir "suç şebekesi" tarafından öldürüldüğüne işaret ediyor.

Hariri suikastı soruşturmasını yürüten komisyon, şüphelilerin kimliklerini açıklamadı ancak, özel bir ekibin, suikasttan önce Hariri'yi izlemeye aldıklarını belirtti.

BM komisyonu'nun başkanlığını yürüten Kanadalı eski savcı Daniel Bellemare AFP haber ajansına, "eldeki kanıtlarla, suikastın koordinasyonlu bir şekilde hareket eden bir grup tarafından düzenlendiğini" kesin olarak söyleyebildiklerini belirtti.

Komisyona göre, aynı suç şebekesi, diğer üst düzey Lübnanlı siyasi ve askeri aktörlere düzenlenen saldırıların da arkasında olabilir.

Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nin bulunduğu New York'taki BBC muhabiri Matthew Price'a göre, komisyonun hazırladığı rapor, Hariri'nin katillerinin kim olduğunu tespit etme konusunda ilerleme sağlandığına işaret ediyor.

Refik Hariri'ye 2005 yılında Beyrut'ta düzenlenen bombalı suikastta, Hariri ile birlikte 22 kişi daha ölmüştü.

Suikast, Lübnan ve Suriye'nin arasında çok büyük sorunlara yol açtı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?