banner39

BM: 'idamları durdurun'

BM, İdam cezasına çarptırılan Barzan El Tikriti ve eski Irak istihbarat şefi Awad El Bander’in idam edilmemesi çağrısında bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM: 'idamları durdurun'

BM genel sekreteri Ban Ki-Moon’in sözcüsü Michel Montas yaptığı açıklamada, ‘’genel sekreter idam cezasının tamamen yasaklanmasına ilişkin yürütülen tartışmaların bilincindedir. Sorun çözülene kadar konu üzerine üye devletlerin kendine haz pozisyonlarına saygı gösterir’’ dedi.

Ban Ki-Moon, Çarşamba günü BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour’un Saddam’ın üvey kardeşi Barzan El Tikriti ve eski Irak istihbarat şefi Awad El Bander’in idam edilmemesi için yaptığı çağrıyı hatırlattı. Arbour, Irak hükümetinden infazları durdurması isterken Saddam Hüseyin davasında düzensizlikler olduğuna dikkat çekmişti. Arbour, bu talebini Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’ye ilettiğini söyledi. BM, Saddam’ın idam edilişini de gayrı resmi olarak kınamıştı.

Ban Ki-Moon’un Saddam’ın idamını Salı günü kınamaması uluslararası alanda tepki yaratmıştı. Norveç gibi ülkeler ve Uluslararası Af Örgütü gibi insan hakları savunucusu örgütler BM genel sekreterinin açıklamasına tepki gösterdi.

Öte yandan BM’nin insan hakları alanındaki bir uzmanı olan Philip Alston, Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada Saddam Hüseyin’in asılma koşullarında ‘’açık insan hakları ihlallerinin’’ olduğunu ifade etti.

TİKRİTİ VE BANDER’İN İDAMI ERTELENDİ

Bu arada Irak Başbakanı Nuri El Maliki’ye yakın Şii milletvekili Baha El-Araci’nin AFP’ye verdiği bilgiye göre her iki sanığın idamı Pazar gününe ertelendi. Maliki’ye yakın adını vermeyen bir kaynak ise, ‘’Arap ülkeleri ve uluslar arası toplumun baskıları nedeniyle Barzan El-Tikriti ve Awad El-Bander’in infazı birkaç gün ertelendi’’ dedi. Ancak infazın gerçekleşeceği tarih hakkında bilgi vermedi.

Her iki sanığında bu sabah erken saatte asılarak idam edilmesi bekleniyordu. Sanıklar Saddam ile birlikte 5 Kasım 2006 günü, 148 Şii köylüsünün öldürüldüğü Duceyl kasabası davasında idam cezasına mahkum edilmişlerdi.

Temyiz Mahkemesi savunma avukatlarının itirazını 26 Aralık günü reddederek cezayı onamıştı. Bu kararın ardından 30 Aralık günü Saddam Hüseyin Bağdat’ın kuzeyindeki Şiilerin yoğun olduğu Hademiye’de bir Askeri İstihbarat Kışlası’nda asılarak idam edildi. Barzan ve Bander’in da idamları aynı gün öngörülüyordu ancak açıklanmayan bir nedenden dolayı ertelenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?