banner39

BM: İsrail, Batı Şeria'da barikat sayısını artırdı

BM'nin raporuna göre, 144 yeni barikat oluşturan İsrail, mevcut 566 barikat sayısını 607'ye yükseltti.

Arşiv 25.05.2008, 09:07 25.05.2008, 09:07
BM: İsrail, Batı Şeria'da barikat sayısını artırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Merkezi (OCHA), İsrail'in tüm uluslararası baskılara rağmen Batı Şeria'da 40'dan fazla yeni barikat kurduğunu bildirdi.

OCHA'dan yapılan açıklamada, 8 ay önce Filistin topraklarında mevcut 566 barikat sayısının şu an 607 olduğu belirtildi. OCHA'ya göre İsrail, Eylül ayından bu yana 103 barikatı kaldırmasına rağmen, aynı dönemde 144 yeni barikat oluşturdu.

İsrail Hükümet Sözcüsü Mark Regev ise, İsrail'in Filistinlilerin hareket özgürlüğünü artırmaya çabaladıklarını söyledi. Sözcü Regev, bununla birlikte mevcut güvenlik tehditlerini de görmezden gelemeyeceklerini ifade etti.

İsrail'in 2000 yılındaki ikinci intifadanın başlamasından sonra oluşturduğu barikat ve kontrol noktaları, Filistinlilerin hareket özgürlüğünü ciddi manada kısıtlıyor. ABD'den gelen baskıların ardından İsrail, Mart ayında yaptığı açıklamada, 50 barikat ve kontrol noktasının kaldırılacağını bildirmişti.

Bu arada Beytüllahim'daki uluslararası yatırım konferansının son gününe katılan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İsrail'in Filistinlilere yönelik kısıtlamaları kaldırmak için daha fazla gayret göstermesi gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?