banner39

BM: Kuzey Kore uydu bilgisi vermedi

BM Sözcüsü Michelle Montas, "Kuzey Kore uydu fırlatacağına ilişkin bize bilgi vermedi" dedi.

Arşiv 09.04.2009, 23:17 09.04.2009, 23:17
BM: Kuzey Kore uydu bilgisi vermedi


BM, Kuzey Kore'nin geçen hafta sonunda "uydu fırlatacağı" yönünde bilgi vermediğini söyledi.

BM Sözcüsü Michelle Montas, gazetecilerin soruları üzerine, BM'nin 1976 tarihli "Uzaya Fırlatılan Araçların Tescilleri Hakkındaki Uluslararası Sözleşme" kapsamında Kuzey Kore'nin kendilerine uzaya uydu atacakları yönündeki bir bilgi vermediğini bildirdi.

Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Pak Tok Hun ise gazetecilere daha önce yaptığı açıklamada, Kuzey Kore yönetiminin uzaya füze değil, uydu gönderdiğini savunmuş ve Pyongyang'ın uluslararası sözleşmeler kapsamında gerekli tescili yaptırdığına inandığını söylemişti.

Bu arada Kuzey Kore yönetiminin uzağa uydu değil, uzun menzilli balistik füze gönderdiğini savunan ABD, Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin, 2006 yılında kabul edilen 1718 sayılı Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiğini, bu yüzden bu ülkeye yeni yaptırımlar getiren bir karar tasarısının kabul edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Buna karşı çıkan ve konseyde veto hakkına sahip olan Rusya ve Çin ile Batılı devletler arasında müzakereler halen sürüyor.

BM kulislerinde, Kuzey Kore'ye yaptırımlar getiren yeni bir güvenlik kararından çok bağlayıcılığı bulunmayan bir başkanlık bildirisi üzerinde anlaşılabileceği konuşuluyor, ancak henüz ne olacağı bilinmiyor.

Bu arada Japonya'nın dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Shintaro Ito'nun, bugün BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı Meksika'nın Daimi Temsilcisi Büyükelçi Claude Heller ile görüşmesi bekleniyor.

Kaynak : AA


banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?