banner15

BM Kuzey Kore'yi kınadı

BM, ilk kez nükleer silah denediğini duyuran Kuzey Kore'yi sert dille kınadı.

BM Kuzey Kore'yi kınadı

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yapmasını kınadı. BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı Japonya'nın BM Daimi Temsilcisi Kenzo Oshima, Güvenlik Konseyi'nin 30 dakika süren olağanüstü toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''BM Güvenlik Konseyi üyeleri, Kuzey Kore yetkilileri tarafından nükleer deneme yapıldığı yolundaki açıklamaları şiddetle kınamaktadır'' dedi. Oshima, Güvenlik Konsey üyelerinin, Kuzey Kore'yi daha fazla nükleer deneme yapmamaya, altılı görüşmelere dönmeye ve tüm nükleer programlarına son vermeye çağırdığını vurguladı. Japon Büyükelçi Oshima, Güvenlik Konseyinin yanıtının ''güçlü, süratli ve çok açık'' olacağını söyledi. Japon Büyükelçi, bu amaçla bugün öğleden sonra uzmanların bir karar tasarısı üzerinde çalışmalara başlayacağını bildirdi.

NATO DA  KUZEY KORE'Yİ KINADI

NATO Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesini şiddetle kınadığını açıkladı. İttifak üyesi ülkelerin daimi temsilcilerinden oluşan NATO Konseyi, gerçekleştirdiği olağanüstü toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesinin Pasifik bölgesi ve tüm dünya için bir tehdit oluşturduğunu bildirdi.
''İttifak, Kuzey Kore'yi nükleer silah teknolojisini geliştirmeye derhal son vermeye çağırıyor'' denilen açıklamada, bu ülke ''önkoşulsuz olarak'' nükleer silah ve programlarını kontrol edilebilir biçimde imha etmesi için müzakerelere oturmaya çağrıldı. Kuzey Kore'nin, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda uluslararası toplumun isteklerine katıldığını belirten NATO, gelişmeleri ''dikkat ve endişeyle'' izlediğini kaydetti.

Bu arada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı George W. Bush, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasıyla ortaya çıkan kriz üzerine telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeden sonra Putin yaptığı açıklamada, ülkesi ve ABD'nin sorunun çözümü için eşgüdüm içinde hareket edeceklerini belirtti.

"KÜRESEL BARIŞ VE GÜVENLİĞE YÖNELİK TEHDİT"

ABD Başkanı George Bush, Kuzey Kore'nin yaptığını ilan ettiği nükleer denemenin, küresel barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit olduğunu söyledi ve bunu "kabul edilemez" olarak niteledi. Bush, Kuzey Kore'nin bu hareketinin BM Güvenlik Konseyinin acil yanıtını gerektirdiğini kaydetti.

2. DENEME ENDİŞESİ

Öte yandan, Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore'nin ikinci bir nükleer denemeye kalkışabileceğini bildirdi. Habere göre, Güney Kore istihbarat örgütünün (NIS) yetkilisi Kim Seung-gyu,  bölgede bugün TSİ 09.00'dan bu yana 30-40 kişinin dahil olduğu önemli araç hareketi tespit ettiklerini belirterek, bunun ikinci bir nükleer deneme hazırlığı olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın haberinde nükleer silah denemesinin başarılı olduğu, herhangi bir sızıntı ya da tehlikeye yol açmadığı kaydedilmişti. Kuzey Kore'nin yarım düzine kadar nükleer silah üretmesine yetecek radyoaktif maddeye sahip olduğu tahmin ediliyor.

KUZEY KORE'YE YAPTIRIMLAR GÜNDEMDE

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Japonya bugün biraraya gelerek, nükleer deneme yapan Kuzey Kore'ye uygulanacak olası yaptırımları görüşecek. Diplomatlar, ABD'nin, "nükleer denemeyi kınayan", "Kuzey Kore'nin derhal ve şartsız 6'lı görüşmelere dönmesini isteyen" ve "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) rejimine uymasını isteyen" bir karar tasarısı metnini Konsey üyeleri arasında dolaştırdığını belirttiler. Pyongyang'ın sivil ve askeri nükleer programlarından vazgeçmesi talebinin yeraldığı tasarı metni, Kuzey Kore'ye "silah ve buna bağlı malzeme" ile "nükleer teknolojiye veya füzelere ait malzeme" ve "lüks eşya" ambargosu uygulanmasını öngörüyor.

Pyongyang'a mali ve ekonomik yaptırımlar da içeren tasarı metnine göre, Kuzey Kore'ye zorunluluklarına uyması için 30 gün süre verilecek. Amerikan karar tasarısına ek yapan ve katı önlemler içeren Japonya'nın önerileri arasında da Kuzey Kore gemilerinin ve uçaklarının diğer ülkelerin limanlarına ve havaalanlarına girişine izin verilmemesi, bu ülkeden ithalatın ve ülke yöneticilerinin dışarıya seyahatinin yasaklanması bulunuyor. BM Güvenlik Konseyi dün 30 dakika süren olağanüstü toplantısında aldığı kararla Kuzey Kore'nin nükleer denemesini kınamıştı.

CANBERRA'DAN SERT NOTA

Öte yandan, Kuzey Kore ile diplomatik ilişkisi bulunan ender ülkelerden Avustralya, Kuzey Kore büyükelçisi Chon Jae-hong'u Dışişleri Bakanlığına çağırarak, sert bir protesto notası iletti.
Diyalog kapısının aralık olması amacıyla Kuzey Kore Büyükelçisini "istenmeyen adam" ilan etmeme kararı alan Avustralya'nın Dışişleri Bakanı Alexander Downer, Kuzey Kore büyükelçisine denemenin, ülkesini daha da izole ettiğini söyledi.

Çin de 'küstahça' diyor

Pyongyang Yönetimi'yle yakın bağları olan nadir ülkelerden Çin de Kuzey Kore'nin denemesini "küstahça bir eylem" olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Il
Kuzey Kore'ye yakın ülkelerin başında Çin geliyordu

Çin Kuzey Kore'ye, durumu daha da kötüleştirecek eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Roh Moo-Hyun da, Kuzey Kore'nin denemesinin büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Roh Moo-Hyun denemenin, bölge ülkeleri arasında silahlanma yarışına yol açabileceğini belirtti.

Halen Güney Kore'yi ziyaret eden Japonya Başbakanı Şinzo Abe uluslararası toplumun Kuzey Kore'nin denemesine sert yanıt vermesini istedi.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun başkanı Muhammed El Baradey de, nükleer silah denemelerine yönelik bağlayıcı bir yasağa ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Denemenin boyutu belirsiz

Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği ilk nükleer denemenin boyutu ise belirsiz.

Deneme haberini izleyen Kuzey Koreliler
Denemenin boyutuyla ilgili farklı yorumlar yapılıyor

Amerikalı ve Norveçli sismograflar bölgede Richter ölçeğine göre yaklaşık 4,0 büyüklüğünde bir deprem tespit ettiklerini söyledi.

Ancak bu bilim adamları, depreme nükleer bir silahın yol açıp açmadığı konusunda net bir açıklama yapamayacaklarını belirtiyor.

Bilim adamları bir kilotonluk patlamanın, Amerika Birleşik Devletleri'nin 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'da kullandığı atom bombalarına göre çok daha küçük düzeyde olduğunu söylüyor.

Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie ise yarım kiloton olarak açıkladığı patlamanın başarısız bir nükleer denemenin de sonucu olabileceğini belirtti.

Ancak Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov'un, patlamanın nükleer bir denemenin sonucu olduğuna şüphesi yok.

Sergey İvanov patlamanın büyüklüğünününse 5 ila 15 kiloton arasında olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48