banner39

BM: Lübnan'da kara mayınları kullandı

BM, İsrail'in Lübnan'a saldırısında çoğu ülke tarafından yasaklanan anti personel kara mayınları kullandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM: Lübnan'da kara mayınları kullandı

BM açıklamasında, Lübnan'da hafta sonunda mayına basan mayın temizleme görevlilerinden iki İngiliz ile bir Bosnalının ağır, bir Lübnanlı uzmanın da hafif yaralandığı kaydedildi.

Lübnan'daki BM'nin Mayınlara Karşı Eylem Koordinasyon Merkezi, yaptığı açıklamada, bölgede Deyr Mimas köyü yakınında meydana gelen olayın, İsrail güçlerinin 2006'da güney Lübnan'a yeni mayınlar yerleştirdiği yönünde elde ettikleri ilk kanıt olduğunu belirtti.

Açıklamada, bütün kara mayınlarının kullanımının kınandığı belirtilerek, 12 Temmuz-14 Ağustos arasında İsrail ile Hizbullah militanları arasındaki savaşın taraflarına, daha fazla can kaybının önlenmesi için silahları nerelere yerleştirdiklerini bildirmeleri çağrısında bulunuldu.

Çatışmaların ardından da ölümlere ve sakatlanmalara yol açan kara mayınlarının kullanımını, depolanmasını, üretimini ve naklini yasaklayan Ottawa Anlaşmasını (1997) onaylayan ülkeler arasında İsrail bulunmuyor. Ancak İsrail'in, mayınların sivillerin zarar görmemesi için sınırlı bir bölgede kullanımıyla ilgili 1980'deki Konvansiyonel Silahlar Protokolünün tarafları arasında yer aldığına dikkat çekiliyor.

Lübnan'daki saldırıları sırasında içindeki el bombası benzeri yüzlerce küçük bombanın çok geniş alana yayılarak infilak ettiği misket bombalarını yoğun olarak kullandığı için eleştirilen İsrail, karar mayınlarına ilişkin açıklamayla ilgili henüz bir yorumda bulunmadı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?