banner39

BM Lübnan'da zorla mahkeme kurabilir

BM Lübnan'da Refik Hariri suikastini araştırmak için zorla bir mahkeme kurma girişimlerinin son ayağında Hizbullah'la görüştü.

Arşiv 19.04.2007, 15:27 19.04.2007, 15:27
BM Lübnan'da zorla mahkeme kurabilir

Lübnan'da eski Başbakan Refik Hariri'nin katil zanlılarını yargılamak üzere uluslararası mahkeme kurulmasını isteyen BM, ülkede son bir girişimde bulunuyor.

Bu girişim çerçevesinde örgütün en üst düzey hukuki danışmanı Nicholas Michel, muhalefetteki Hizbullah partisinden üst düzey bir yetkiliyle görüştü.

Görüşme sonrasında Hizbullah bir açıklama yayımlayarak "BM Güvenlik Konseyi'nin zoruyla mahkeme kurulması çabalarının etkisi yıkıcı olacaktır" dedi.

Suikastle ilgili bir BM soruşturması, olayı 'büyük olasılıkla siyasi' diye nitelemiş ve komşu Suriye'den üst düzey isimlerin parmağının olduğu şüphesini dile getirmişti.

İddiayı şiddetle reddeden Suriye lideri Beşar el Esad, herhangi bir Suriyeli zan altında alırsa onu kendilerinin yargılayacağını, uluslararası mahkemeye teslim etmeyeceklerini bildirdi.

Mahkemeye Lübnan'dan izin çıkması içinse meclisin onayı gerekiyor.

Hizbullah liderliğindeki muhalefetin meclisteki oylamada olumsuz oy kullanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud da uluslararası mahkemeye karşı.

Başbakan Fuad Sinyora liderliğindeki koalisyon hükümeti Suriye karşıtı partilerden oluştuğu için, hükümet uluslararası mahkeme kurulmasını destekliyor.

BBC'nin Orta Doğu uzmanı Roger Hardy "Konuyu Suriye yönetimi üzerinde daha fazla baskı kurmak için bir fırsat olarak gören ABD'deki Bush yönetimi de mahkemenin baş destekçileri arasında" diyor.

Uzmanımız Hardy'ye göre BM danışmanı Nicholas Michel'in gezisi başarısız olursa BM Güvenlik Konseyi son çare olarak, tıpkı Ruanda ve Yugoslavya için yaptığı gibi, mahkemeyi zorla kurdurabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?