banner39

BM milenyum hedeflerine ulaşamadı

Aradan geçen 10 yıla rağmen hedeflenen bir çok alanda gelişme sağlanmadı, hatta gerilemeler yaşandı

Arşiv 24.04.2010, 14:10 24.04.2010, 14:10
BM milenyum hedeflerine ulaşamadıMucahid Yıldız-Dünya Bülteni-Almanya

Birleşmiş Milletler'in milenyumun başlangıcı 2000 yılında belirlediği fakir ülkelere yardım, yoksulluk ve açlıkla mücadele ile eğitimde ilerleme hedefleri aradan geçen 10 yıla rağmen çok uzak.. Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF bu konuda çok kötümser bir bilanço ortaya koydu. Hedeflerden çoğuna ulaşılamadı. Dünyadaki ekonomik krizin de buna neden olduğu bildirildi.

Dünya Bankası ve IMF tarafından yayınlanan raporda on yıl önce BM tarafından belirlenen hedeflerden çoğuna ulaşılamadığı belirtildi. Aşırı fakirliğin yarıya düşürülmesi hedefine 2015 yılına kadar tahminen ulaşılabileceği belirtilen bilanço raporunda bunun dışındaki hedeflerin hiçbirine varılamayacağı kaydedildi.

Son birkaç yıldır dünyada yaşanan ekonomik krizin de fakirlikle mücadeleye menfi etki yaptığı iddia edildi. Ekonomik istikrarsızlıkların, 2015 yılına kadar 53 Milyon insanın aşırı fakirliğin pençesinden kurtulmasına mani olacağı ve yine beş yıl içerisinde 920 Milyon kişinin de (aşırı fakirliğin ölçüsü sayılan) günde sadece 1,25 Dolarla geçinmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. 1990 yılında bu sayının 1,8 Milyar olduğu belirtildi.

Üye ülkelerin çoğunluğu tarafından 2000 yılında kabul edilen 8 BM Milenyum hedefinden, 2015 yılına kadar fakirlikle, açlıkla, hastalıklarla mücadele de önemli adımlar atılması gerektiği bildirilen raporda, 2015 yılına kadar, şu anda sayıları 1 Milyardan fazla açlık felaketi yaşayan insan sayısının yarıya indirilme hedefine ulaşılamayacağı kaydedildi. Sekiz hedef arasında eğitim ve eşitliğin iyileştirilmesi de yeralıyordu.

Dünya Bankası ve IMF raporunda, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik krizden ülke içindeki ekonomik problemlerden dolayı değil, zengin ülkelerdeki mali krizden dolayı etkilendikleri belirtildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?