banner39

BM nihayet karar tasarısını onayladı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da katıldığı Güvenlik Konseyi, Gazze karar tasarısını kabul etti.

Arşiv 09.01.2009, 07:10 09.01.2009, 11:56
BM nihayet karar tasarısını onayladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM Güvenlik Konseyi, İsrail bombardımanı altındaki Gazze'de acil ve kalıcı ateşkes sağlanması çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da katıldığı, dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in başkanlık ettiği konsey toplantısında yapılan oylamada, karar tasarısı kabul edildi.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 15 üyeli konsey üyelerinin 14'ü Gazze'de "acil, kalıcı ve taraflar tarafından tamamıyla uyulacak ve İsrail birliklerinin Gazze'den tamamıyla çıkmalarının yolunu açacak ateşkes" çağrısında bulunan karar tasarısına "evet" oyu verdi.

ABD ise oylamada çekimser oy kullandı. Oylamada ABD'yi, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice temsil etti.

48 yıl sonra ilk oy

Güvenlik Konseyi geçici üyeliği bu yıl başında başlayan Türkiye, konseyde üye olarak 48 yıl aradan sonra ilk kez oy kullandı. Türkiye'yi toplantıda Dışişleri Bakanı Ali Babacan temsil etti.

İngiltere tarafından sunulan ve kabul edilen karar tasarısında, Gazze'de derinleşen insani krizden ve şiddet olaylarından büyük endişe duyulduğu belirtilerek, gıda, akaryakıt ve tıbbi malzemeleri de içeren insani yardımın engelle karşılaşmadan Gazze'ye ulaşması, dağıtılması öngörülüyor ve BM ülkelerinin Gazze'deki insani ve ekonomik durumun düzelmesi için yürütülen uluslararası çabaları desteklemeleri isteniyor.

Sivillere yönelik tüm şiddet ve terör eylemlerinin kınandığı kararda, kalıcı ateşkes ve sukuneti sağlamak için Gazze'ye yasadışı silahların ve mühimmatın girişinin önlenmesi ve İsrail-Gazze arasındaki geçiş noktalarının da yeniden açılması yönünde düzenlemeler yapılması için üye ülkelerin çabalarını yoğunlaştırmaları isteniyor.

Bu kapsamda, hem Mısır'ın iki taraf arasında başlattığı, hem de aynı kapsamda süren diğer bölgesel ve uluslararası çabalarında memnuniyetle karşılandığı kaydediliyor.

"Filsitinliler aralarında uzlaşmalı"

Kararda, Filistinlerin kendi aralarında uzlaşmaları yönünde somut adımları atmaları isteniyor ve bu çerçevede, Mısır ve Arap Birliği'nin arabuluculuk çabalarının da desteklendiği ifade ediliyor.

Kararda, İsrail-Filistin sorununun ancak barışçıl yollarla çözülebileceği, iki devletli çözümün gerekli olduğu belirtilip, bu yönde tarafların ve uluslararası toplumun, "İsrail ve Filistin'in iki demokratik ülke olarak yanyana ve barış içinde, güvenli ve tanınmış sınırlar içinde yaşamalarını öngören bir vizyonu temel alan kapsamlı bir barışa yönelik çabalarını acilen yeniden başlatmaları gerektiği" de vurgulanıyor.

Kararda, Ortadoğu Dörtlü'sünün bu yıl Moskova'da uluslararası birtoplantı düzenleme düşüncesinin de memnuniyetle karşılandığı belirtiliyor.

Kararın giriş paragraflarında ise Gazze'nin bölgede kurulacak Filistin devletinin bir parçası olacağı belirtilerek, Filistin ve İsrail nüfuslarının korunması gerektiği belirtiliyor ve tüm sivillerin güvenliği ve refahının önemi vurgulanıyor.

Konseyde TSİ 03.30'da yapılması beklenen oylama oturumu, TSİ saat 04.17'de başladı. Toplantıya İsrail, Filistin, Suudi Arabistan ve Mısır temsilcileri de oylama hakkı olmadan katıldılar. Karar, BM'de gün boyu süren müzakerelerin sonunda hazırlanıp kabul edildi. BM Güvenlik Konseyi'nin kararları, uluslararası hukukta bağlayıcı nitelik taşıyor.

BABACAN KONSEY'DE KONUŞTU


Dışişleri Bakanı Ali Babacan,  BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze'de acil ve kalıcı ateşkes sağlanması çağrısında bulunan karar tasarısının kabulünün ardından Türkiye'nin konuyla ilgili görüşlerini anlatan bir konuşma yaptı.

Babacan, Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen ve Gazze'de acil ateşkes ile İsrail askerlerinin tamamıyla çekilmesi çağrısında bulunan kararın tüm yönleriyle uygulanması için her türlü çabayı göstereceğini söyledi.

Babacan, konuşmasının başında, 3 gündür süren müzakerelerin ardından bir karar tasarısı üzerinde uzlaşmaya varıldığını belirtirken, metin üzerinde belki tamamıyla tatmin olunmasa da kararın BM Güvenlik Konseyi'nin iradesini yansıtan bir uzlaşma metni olduğunu söyledi ve kararın kabul edilmesini sağlayan herkese teşekkür etti.

Konseyin şu aşamada yapması gerekenin, kan dökülmemesi ve tüm askeri faaliyetlerin durdurulması amacıyla güçlü bir çağrıda bulunmak olduğunu ve bunu yaptığını belirten Babacan, kabul edilen kararın açık bir biçimde acil ateşkes ve İsrail'in birliklerinin Gazze'den tamamıyla çekilmesi çağrısında bulunduğunu vurguladı.

Kararın, Gazze'ye insani yardımların engellenmeden ulaşması, malların ve insanların serbestçe Gazze'ye girebilmeleri çağrısında da bulunduğunu ve bunun da aynı derecede önemli olduğunun altını çizen Babacan, "Aslında bu (Gazze'de) ablukanın tüm yönleriyle kaldırılması çağrısıdır" dedi.

Babacan, bu kapsamda kararın gecikmeksizin uygulanmasının önemli olduğunu belirterek, kararın tamamıyla uygulanmasının bu trajedinin ve Gazze halkının ıstıraplarının dinmesine yardımcı olacağını söyledi.

Ateşkesin sağlanmasının hemen ardından çabaların Filistinliler'in kendi aralarında uzlaşmalarına yoğunlaşması gerektiğini belirten Babacan, Türkiye'nin, kabul edilen konsey kararının tüm yönleriyle uygulanması için her türlü çabayı göstereceğini dile getirdi.

Babacan, Türkiye'nin, bölgede kalıcı istikrarın ve sukunetin sağlanabilmesi için bölge ve bölge dışındaki dostları ve ortaklarıyla çalışmayı sürdüreceğini vurgulayarak, bölgede yaşayabilir ve kapsamlı bir barışın Ortadoğu barış sürecinin tüm yönleri açısından gerekli olduğunu vurguladı ve Türkiye'nin bu yöndeki tüm çabaları destekleyeceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada da, Türkiye olarak özel bir konumda olduklarını belirterek, "Herkesle konuşuyoruz, herkesle irtibatımız var, hem Arap ülkelerinin tümüyle rahat konuşabiliyoruz, hem İsrail ile rahat konuşabiliyoruz, hem de Filistinli grupların her biriyle tek tek rahat konuşabiliyoruz. Pek çok ülkenin ve pek çok grubun da aynı anda güvenini sağlamış bir ülke Türkiye. Bize güven duyuyorlar, bu önemli. Bu güveni bizim korumamız, daha da güçlendirmemiz gerekiyor ve konulara yaklaşırken hep ilkelerle yaklaşmamız gerekiyor" dedi.

Güvenlik Konseyi kararının önemli olduğunu ve ABD'nin çekimser oy kullandığını anımsatan Babacan, kararı, "uluslararası toplum olarak hep beraber güçlü bir şekilde pozisyonumuzu ortaya koyarsak, sonuç elde edebileceğimizin de önemli bir göstergesidir" diye değerlendirdi.

Babacan'dan yabancı basına açıklama


Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Gazze'de ve Ortadoğu'da kalıcı barış ve sükunetin sağlanması yönünde katkılarını sürdüreceğini söyledi.

Bakan Babacan, BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, Konseyin nihayet bir karar tasarısı kabul ettiğini belirterek, dünyada çok taraflılığı bekli de en iyi temsil eden BM'nin ve uluslararası toplumun Gazze'de ortak bir tavır takınmasından mutluluk duyduğunu kaydetti.

Babacan, "Umarız ateşkes derhal uygulanır, umarız Filistinliler arasında uzlaşma süreci bir an önce başlar. Türkiye olarak çabalarımıza bu yönde devam edeceğiz, Gazze'de ve Ortadoğu'da kalıcı barış ve sükunet sağlanması yönünde katkımızı sürdüreceğiz" dedi.

Rice: "Arabulucuk çabalarının sonucunu görmek istiyoruz"


ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, öncelikle Mısır'ın arabuluculuk çabalarının sonuçlarını görmek istediklerinden BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de derhal kalıcı ateşkes anlaşması çağrısı yapan kararıyla ilgili oylamada çekimser oy kullandıklarını söyledi.

Rice, Birleşmiş Milletler'de yaptığı açıklamada, ABD'nin çekimser oykullanmasına rağmen kararın içeriğini desteklediğini belirtirken, "ABD, Mısır'ın arabulucuk çabalarının sonuçlarını görmenin önemli olduğunu düşünüyor" diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de derhal ve kalıcı ateşkes sağlanması çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etmişti. ABD, oylamada çekimser kalmıştı.

BM: "Ölen her 3 kişiden 1'i çocuk"

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında ölen ve yaralanan her üç kişiden birinin çocuk olduğu bildirildi. BM'nin Çalışma ve Yardım Ajansı'nın Gazze'deki operasyonlarından sorumlu yetkilisi John Holmes, Gazze Sağlık Bakanlığı'nın dün gönderdiği istatistiklere göre, Gazze'de ölen 758 kişiden 257'sinin, yaralanan 3 bin 100 kişiden de bin 80'inin çocuklar olduğunu söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?