banner39

BM Raporunda Suriye Suçlandı

Eski Lübnan başbakanı Refik Hariri’ye düzenlenen suikasta Suriye ve Lübnan’ın gizli servislerinin karıştıkları açıklandı. BM tarafından görevlendirilen Alman Savcı Detlev Mehlis'in, hazırladığı raporda, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin Suriye

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM Raporunda Suriye Suçlandı

Refik Hariri suikastini soruşturan BM heyetinin raporunda Şam'ın suikaste karıştığı ima edildi; Suriyeli yetkililer 'yanlış yönlendirmeyle' suçlandı. Genel Sekreter Kofi Annan'a sunulan raporda, Hariri'nin konvoyunu hedef alan bombalı saldırıyı ''çok kapsamlı örgütlenmesi olan bir grubun gerçekleştirdiği ve planlamasının aylar almış olması gerektiği'' belirtiliyor. Rapora göre, bu suikastin üst düzey Suriyeli ve Lübnanlı güvenlik yetkililerinin bilgisi dışında düzenlendiğini hayal etmek zor. Suriyeli yetkililerin ve Suriye yandaşı Lübnanlıların saldırıya karıştıklarını ima eden Alman uzman Detlev Mehlis 53 sayfalık raporunda soruşturmanın bu haliyle tamamlanmış sayılamayacağını ve Lübnan yargı ve güvenlik teşkilatlarının öncülüğünde sürdürülmesi gerektiğini kaydediyor. Olayla ilgili olarak çok sayıda yetkilinin ifadesini alan Mehlis, Dışişleri Bakanı Faruk el-Şara dahil olmak üzere Suriyeli yetkililerin soruşturma sürecini yanlış yönlendirmeye çalıştıklarını öne sürüyor. Raporun bir kopyası bugün Güvenlik Konseyi'ne gönderilecek. Mehlis ayrıca, böylesine karmaşık bir suikast komplosunun istihbarat örgütlerinin bilgisi olmadan yapılamayacağına işaret etti. El Arabia televizyonuna göre, BM yetkilisinin incelemeye aldığı bu kişiler arasında, bir süre önce intihar eden Suriye İçişleri Bakanı Gazi Kenan da vardı. 

Suriye: Yanlış ve siyasi amaçlı

Suriye'nin rapora ilk tepkisi Enformasyon Bakanı Mehdi Dahlallah'tan geldi. Enformasyon Bakanı, ''yanlış ve siyasi amaçlı'' diye nitelediği raporu Suriye'nin reddettiğini söyledi. Rapor, Lübnan'ın Suriye yanlısı Cumhurbaşkanı Emil Lahud tarafından da reddedildi. Cumhurbaşkanı Lahud, görevden ayrılmayı düşünmediğini söyleyerek, suikastin gerçekleşmesinden dakikalar önce kendisinin telefonla arandığı iddiasında hiçbir doğruluk payı olmadığını açıkladı. Raporda yer alan suçlamaların önceden beklenmesine karşın Lübnan'da gene de şok yarattığını ve sokağa çıkmamayı yeğleyen çok sayıda kişinin çocuklarını okula göndermekten vazgeçtiğini bildiriyor. Şubat ayında Beyrut'taki bombalı saldırıda ölen Hariri'nin yanısıra konvoyundaki 20 kişi de patlamada hayatını kaybetmişti. Emil Lahud'un muhalifi olan Hariri, Suriye askerlerinin ülkesinden geri çekilmesini talep ediyordu. Eski başbakan Refik Hariri'nin suikast sonucu ölümü, Lübnan'da kitlesel gösterilere neden olmuştu. Bu durum uluslararası baskılar altında kalan Suriye'nin Lübnan'daki 30 yıllık askeri varlığına son vererek askerlerini geri çekmesiyle sonuçlandı.

Lahud'un istifası istendi

Lübnan parlamentosundaki Suriye karşıtı milletvekilleri, BM'nin, eski Başbakan Refik Hariri suikastine karıştığı yönündeki raporu üzerine Devlet Başkanı Emile Lahud'un istifasını istedi. Milletvekili Cibran Tueyni, Lübnan'ın LBC televizyonuna verdiği demeçte, ''Birinin Devlet Başkanı olarak kalmak için bu tür planlar yapması anormal. Ben Devlet Başkanı Emile Lahud olsaydım, istifa ederdim'' dedi. Tueyni, ''siukaste Suriye güvenlik yetkililerinin karışmasının, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın cinayeti emrettiği anlamına'' geldiğini de iddia etti. Milletvekili Elias Attallah da verdiği demeçte, Suriye yanlısı Lahud'un yargılanması ve şüphelilerin, ''özel bir uluslararası mahkemeye'' çıkarılması gerektiğini savundu. Attallah, ''Lahud'un devlet başkanlığının devam etmesi, Lübnan halkı ve Lübnan cumhuriyeti için uygunsuz ve mantıksızdır'' diye konuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü