banner39

BM Sözcüsü idamdan yana mı?

BM Genel Sekreteri Ki-Moon'un Saddam Hüseyin'in idam edilmesinin ardından ifade ettiği görüşleri, iki günden bu yana BM'nin gündemini oluşturuyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM Sözcüsü idamdan yana mı?

BM Sözcüsü Michelle Montas, gazetecilerin Ban'in dünkü açıklamalarıyla ilgili olarak daha fazla bilgi istemeleri üzerine bugün konuya açıklık getirmeye çalıştı.

Sözcü Montas, Genel Sekreter Ban'in, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour'un Saddam Hüseyin ile birlikte yargılanan diğer iki kişinin idam edilmemesi için Irak yönetimine yaptığı çağrıyı desteklediğini belirtti.

Montas, gazetecilerin daha önceden ölüm cezası konusuna devletlerin kendilerinin karar vereceğini söyleyen Ban'in bu konudaki görüşlerini değiştirip, değiştirmediğini sormaları üzerine, Ban'in bu konuda BM'ye üye devletler arasında bir mutabakat sağlanamadığı gerçeğinden hareketle dünkü açıklamayı yaptığını söyledi.

Montas, bu bağlamda ölüm cezasının kınanması amacıyla yapılan son BM Genel Kurulu toplantısında üye devletler arasında bir anlaşmaya varılamadığını hatırlattı. Sözcü Montas, Ban'in açıklamasında, üye devletler arasında mutabakat sağlanana kadar bu konunun devletlerin iradesinde olduğunu söylemeye çalıştığını belirtti.

Sözcü Montas, ayrıca Ban'in ölüm cezasının kaldırılması için çaba sarfedilmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi.

Ban, dün gazetecilere yaptığı açıklamada “Ölüm cezası, her devletin kendisinin karar vereceği bir konudur” demişti.

SUDAN'DAKİ BM PERSONELİNE YÖNELİK İDDİALAR

Sözcü Montas, Sudan'da görev yapan BM personeline yönelik cinsel taciz iddialarının hatırlatılması üzerine Ban'in, bu iddialar karşısında derin endişe duyduğunu belirtti.

BM'nin bu konudaki görüşünün “sıfır tolerans” olduğunu hatırlatan sözcü, iddiaların araştırılmakta olduğunu söyledi.

KUZEY KORE DIŞİŞLERİ BAKANININ ÖLÜMÜ

Bu arada BM sözcülüğünden yapılan açıklamada, Ban'in Kuzey Kore dışişleri Bakanı Paek Nam Sun'un ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdiği ve başsağlığı dileğinde bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, Paek'in Kore yarımadasında barış ve gönencin sağlanması için çaba sarfettiği hatırlatılarak, Paek'in ölümünün, Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili olarak devam eden altılı görüşmeleri ve bu ülkenin uluslararası topluma açılma yolunu engellememesi dileğinde bulunuldu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?