banner39

BM: Taha Yasin'i idam etmeyin

Irak Yüksek Mahkemesi'nden eski cumhurbaşkanı yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ın idamının infaz edilmesinin durdurulması istendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM: Taha Yasin'i idam etmeyin

Birleşmiş Milletler'in insan hakları yüksek komiseri, Irak Yüksek Mahkemesi'nden eski cumhurbaşkanı yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ın idamının infaz edilmesini durdurmasını istedi.

Louise Arbour, idam cezasının infazının Irak'ın imzalamış olduğu Sivil ve Siyasi Haklar Uluslararası Akdi adlı bir anlaşmayı ihlal anlamına geleceğini savundu.

Anlaşmada infazın ancak yargılama uluslararası standartlara uygunsa yapılabileceği belirtiliyor.

Taha Yasin Ramazan, başta müebbet hapis cezasına çarptırılmış, ancak Temyiz Mahkemesi bu cezayı çok hafif bularak ölüm cezası yönünde tavsiyede bulunmuştu.

Yüksek Mahkeme şimdi bu cezanın uygulanıp uygulanmayacağını kararlaştırmaya çalışıyor.

Devrik rejimin mensuplarının yargılanması "adil yargı" konusunda çeşitli eleştirilere hedef oldu. İdam cezalarının uygulanmaması yolundaki telkinler ise Iraklı yetkilileri ikna edemedi.

Saddam Hüseyin ve rejimin eski bazı mensuplarının idam edilmesi ardından, infazın şekli ve uygulanması da tartışmalara konu olmuştu.

Saddam Hüseyin'in idam edilmesini takiben, önce devrik liderin son dakikalarında hakarete uğradığını gösteren görüntülerin ortaya çıkması tepki çekti.

Barzan İbrahim Tıkriti ve Avad Bender'in idamının ertelenmesi çağrıları da sonucu değiştirmedi.

1991'de Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı olan Taha Yasin Ramazan, yönetimin devrilmesinden dört ay sonra Musul'da yakalanmış, Saddam Hüseyin ile birlikte, Duceyl'de bir Şii isyanının bastırılması sırasında insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla yargılanmaya başlanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?