banner15

BM Yeni İnsan Hakları Konseyi Kuruyor

4'e karşı 170 oyla kabul edilen öneriye ret oyu kullananlar arasında, ABD de var. İnsan hakları kuruluşları ise projenin insan haklarını koruma alanında olumlu bir adım olduğunu düşünüyor.

BM Yeni İnsan Hakları Konseyi Kuruyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, daha etkili bir İnsan Hakları Konseyi kurulmasını oy çokluğuyla kabul etti. BM Genel Kurulu Başkanı Jan Eliasson, 191 üyeli BM Genel Kurulu'nda dün yapılan oylamada 170 ülkenin "evet" oyuyla yeni bir İnsan Hakları Konseyi kurulmasına karar verildiğini bildirdi. Oylamada ABD, en yakın müttefiği İsrail ile Palau ve Marşal Adaları "hayır" oyu kullanırken, İran, Venezüella ve Beyaz Rusya çekimser kaldı. Genel Kurul'daki oylama ABD'yi ikna etmek için bir kaç haftadır erteleniyordu.
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Louise Arbour, Nobel Barış Ödülü sahibi bir çok kişi ve çok sayıda insan hakları örgütü, İnsan Hakları Konseyi'nin oluşturulması kararını olumlu karşıladıklarını bildirdiler. ABD'nin BM Büyükelçisi John Bolton, "Yeni oluşturulan İnsan Hakları Konseyi'nin yerini alacağı İnsan Hakları Komisyonu'ndan daha iyi olacağına tam olarak inanmış değiliz" dedi. Oyla öncesi yapılan konuşmalarda Küba temsilcisi, ABD'nin yurt içinde ve yurt dışındaki insan hakları ihlallerinin görmezlikten gelinmesini eleştirdi.
 
İngiltere'nin BM Büyükelçisi Emyr Jones Parry, yeni İnsan Hakları Konseyi'nin kabul edilmesini "insan hakları için önemli bir kazanım" olarak niteledi. Genel Kurul'un oy çokluğuyla seçeceği 47 üyeden oluşacak olan İnsan Hakları Konseyi'nin, 53 üyeli İnsan Hakları Komisyonu'nun yerini alması öngörülüyor. Söz konusu Komisyon'a üye bazı ülkelerdeki insan hakları ihlallerinin Komisyon'un inandırıcılığına gölge düşürdüğü görüşü dile getiriliyor. İnsan Hakları Konseyi'nin 10 haftadan az olmamak kaydıyla yılda 3 kez toplanması öngörülüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48