banner39

BM yeni Sekreteri şaşırttı

Birleşmiş Milletler'in yeni Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Saddam Hüseyin’in idamı konusundaki değerlendirmesi şaşkınlık yarattı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM yeni Sekreteri şaşırttı

Ban, “İdam cezası, Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerin bireysel hükümetlerine kalmış bir karardır” diyerek BM’nin idam konusunda şimdiye kadar takındığı tavrına ters düşen bir duruş sergiledi.

Genel Sekreterliği, Kofi Annan’dan devralan Ban Ki Moon’un, New York'taki merkez binasında ilk mesai gününde gazetecilerin Saddam’ın idamına ilişkin sorularına verdiği yanıt, soru işaretlerini yarattı. Ban, “Saddam Hüseyin asılmalı mıydı?” sorusuna şu yanıt verdi:
“Saddam Hüseyin Irak halkına karşı hunharca suçlar işledi, akla gelmeyecek kötülükler yaptı. Onun işlediği insanlık suçlarının kurbanlarını asla unutmamalıyız. İdam cezası, Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerin bireysel hükümetlerine kalmış bir karardır” dedi.

İngiliz yayın kurumu BBC ise, Ban’ın bu yanıtın “BM, idam cezasına karşı çıkan genel tavrından geri adım mı atıyor” sorularına neden olduğunu belirterek BM’nin bugüne kadar işlenen suçların, Saddam Hüseyin davasında olduğu gibi insanlığa karşı işlenmiş suçlar olsa dahi, idam cezasını hiçbir şekilde onaylamadığını anımsattı.

Bu arada, Ban Ki Moon'un sözcüsü Mişel Montas'tan konuya açıklık getirmesi istenmesi üzerine BM’nin bir örgüt olarak idam cezasını desteklemediğini belirterek, “Genel Sekreter'in sadece farklı ülkelerde yasaların farklı uygulandığını dile getirdiğini” kaydetti.

(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?