banner15

BM'de Kıbrıs hareketliliği

Rum kesiminde yapılacak seçimlerin ardından BM, yeni bir anlaşma zemini için harekete geçecek.

BM'de Kıbrıs hareketliliği

Gelecek ay Güney Kıbrıs'ta yapılacak parlamento seçimlerinin ardından, Birleşmiş Milletler'in Türk ve Rum tarafları arasında çözüm için yeniden ortak bir zemin arayışına girmesi beklenirken, konu Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin de gündemine geliyor.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Kıbrıs konusuna da bakan siyasi işlerden sorumlu yardımcısı İbrahim Gambari, bu bağlamda Moskova’da yaptığı görüşmelerde, Kıbrıs konusunu da ele aldı.

Konsey’in beş daimi üyesinden biri olan Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la biraraya gelen Gambari; İran, Irak ve Ortadoğu’nun yanısıra, Kıbrıs konusundaki son gelişmeler hakkında da Lavrov’a bilgi verdi. Gambari, daha önce yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda olası bir arabuluculuğa girişmeden önce ilgili tüm taraflarla görüşeceklerini söylemişti.

Genel Sekreter Annan, geçen yıl sonunda İngiliz diplomat Kieran Prendergast’ın yerine atadığı Gambari’yi, Rum tarafında 21 Mayıs’ta yapılacak parlamento seçimlerinin ardından adaya göndermeyi planlıyor.

Gambari’nin, Haziran ayı başlarında adadaki liderlerin yanı sıra garantör ülkelerin ve Avrupa Birliği'nin yetkilileriyle de temaslar yapacağı belirtiliyor.

BM yetkilisinin, temaslarının sonuçlarını bir raporla Annan'a sunacağı, bu rapor doğrultusunda da Genel Sekreter'in müzakereleri başlatıp başlatmamaya karar vereceği kaydediliyor.

Öte yandan, Güvenlik Konseyi’ne üye beş daimi üyenin New York’taki temsilcilerinin de Mayıs ayında gayrıresmi bir toplantı yaparak Kıbrıs konusunu ele almayı planladıkları öğrenildi.

Rum yönetimi lideri Tassos Papadopulos, geçen Şubat ayında Annan’la Paris’te yaptığı görüşmede, Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin beşinin birden Kıbrıs sorununun çözümü çabalarına müdahil olmalarını istemişti.

Daimi üyelerden ABD ve İngiltere’nin tavırlarının daha çok Kıbrıs Türk tarafı lehine olduğunu savunan Rum tarafı, bunu dengelemek için diğer daimi üyeler, Rusya, Çin ve Fransa’nın da Kıbrıs konusunda aktif biçimde devreye girmelerini istemişti.

Önümüzdeki ay daimi üyelerin New York’ta yapması beklenen görüşmeye, ilgili ülkelerin başkentlerinden de Kıbrıs temsilcilerinin katılabileceği belirtiliyor.

Öte yandan bu yıl sonunda görev süresi bitecek olan Genel Sekreter Annan’ın, Kıbrıs konusunda yeni bir özel temsilci atamak için koşulların olgunlaşmasını beklediği ve müzakere sürecinin yeni bir başarısızlıkla sonuçlanmaması için, Türk ve Rum tarafları arasında dolaylı temaslar aracılığıyla yoğun bir hazırlık dönemi yapılmasından yana olduğu bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48