banner39

BM'de kritik Kosova toplantısı

BM Güvenlik Konseyi, Sırbistan ve Rusya'nın talebi üzerine bugün Kosova konusunda toplanacak.

Arşiv 14.02.2008, 07:55 14.02.2008, 08:54
BM'de kritik Kosova toplantısı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Sıbistan ve Rusya'nın talebi üzerine bugün Kosova konusunu görüşmek için toplanıyor.

Diplomatlar, toplantıda Kosova'daki ayrılıkçı yöneticilerin bağımsızlık isteklerinin ele alınacağını belirtirken, toplantının sorunla ilgili tarafların tutumlarını değiştirme şansının pek bulunmadığına işaret ediyor.

BM kaynakları, toplantının daha çok formalite niteliğinde olduğunu ve Konsey'de Kosova'nın nihai statüsü konusunda bir karar çıkmasının pek beklenmediğini belirtiyor.

Konsey'in dönem başkanı Panama'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ricardo Alberto Arias, Sırbistan hükümetinin Konsey'e birkaç gün önce mektup yazarak Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili acil bir toplantı yapılmasını istediğini belirtti.

Talebin başta Rusya, ardından Konsey'in diğer üyeleri tarafından kabul edildiğini bildiren Arias, bugün yapılacak Kosova toplantısının özel nitelikte ve basına kapalı olacağını vurguladı.

Arias, toplantıda sadece Konsey üyeleri ile Sırbistan Dışişleri Bakanı'nın konuşma yapacağını belirtti. Arias, Kosovalı yetkililerin neden toplantıya katılmadıklarıyla ilgili bir soru üzerine ise, onlardan bu yönde bir talep almadıklarını söylemekle yetindi.

RUSYA KARŞI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Kosova'ya bağımsızlık verilmesinin, Rusya'nın sınırlarındaki ayrılıkçı bölgeleri cesaretlendireceğini söyledi, "Ayrılıkçı eğilimleri teşvik etmek, görmezlikten gelmek, sınırlarımız dahil dünyanın diğer kesimlerinde de sorunlar yaratır" diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı, Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanının ve tanınmasının, uluslararası yasaların altını kazacağını ileri sürdü.

ABD: KOSOVA İLERLEYEBİLMELİ

ABD ise, Kosova'nın Rusya'nın muhalefetine rağmen uluslararası destekle bağımsızlığa doğru ilerleyebilmesi gerektiğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino açıklamasında, Başkan George W. Bush'un uzun zamandan beri Kosovalıların, bağımsızlık isteklerinde ilerleyebilmelerini ve uluslararası toplum tarafından arka çıkılmalarını desteklediğini belirterek, "Rusya ve Sırbistan'ın BM Güvenlik Konseyi'nde bu konuda acil toplantı istemelerinden sonra da bu tutumda hiçbir değişiklik yok" dedi.

Kosovalı Arnavut yöneticilerin, cumartesi veya pazar AB dışişleri bakanlarının bu konuyu ele alacakları toplantının yapılacağı gün bağımsızlıklarını ilan etmeleri bekleniyor.

"STATÜ KONUSU BM'NİN YETKİSİNDE DEĞİL"

Öte yandan, Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Kosova'nın siyasi statüsü konusunun bu aşamada BM'nin yetki alanında olmadığını söyledi.

Taçi, BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya ve Sırbistan'ın acil toplantı talepleriyle ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada, Kosova'nın kurumları olarak, uluslararası toplumla derin bir işbirliği yaptıklarını belirterek, "Kosova'nın statüsünden konuştuğumuzda, bizimi için her şey bitti ve isteğimiz yakın bir gelecekte BM'nin bir parçası olmak" diye konuştu.

KOSOVA'DA KUTLAMAL PLANLARI HAZIR

Dünyanın gözü, bağımsızlık ilanına hazırlanan Kosova'nın üzerinde. Priştine'den gelen haberlere göre, Kosova'da hükümet son hazırlıkları da tamamlamak üzere.

Hükümet, Kosova'nın bağımsızlığının, ne zaman ve nerede ilan edileceği, nasıl kutlanacağına dair "harekat planını" hazırladı.

Parlamento, yeni bayrağın şeklini tartışırken, Kosova dışında yaşayanlar kutlamalar için Kosova'ya döndü. 2 bin basın mensubu, bağımsızlık ilanını izlemek için Kosova'nın yolunu tuttu.

Bağımsızlığın 17 Şubat'ta ilan edilmesi bekleniyor. Hükümetin planına göre, 17 Şubat Pazar günü, sabah saatlerinde Kosova Meclisi'nde özel bir oturum düzenlenecek. Bağımsızlık deklarasyonu, Meclis Başkanı Yakup Krasniçi tarafından okunacak.

Tören sırasında sadece Kosova Başkanı Fatmir Seydiu, Başbakan Haşim Taçi, milletvekilleri ve kameralar salonda olacak.

Bağımsız Kosova'nın ilk başbakanı olması beklenen Haşim Taçi, basın mensuplarına Meclis'teki törenin ardından Priştine'deki Grand Otel'de seslenecek.

Daha sonra Priştine'deki 9 bin kişilik 1 Mayıs Spor Salonu'na geçilecek. Yabancı konuklar ve Kosova'daki diplomatlar burada ağırlanacak.

Kosova Başkanı, Başbakanı ve Meclis Başkanı'nın konuşmalarının ardından Kosova Filarmoni Orkestrası bir konser verecek.

Törenler bununla sınırlı kalmıyor. Bağımsızlık ilanının ardından, 100 bin kişinin Priştine'nin merkez meydanını doldurması bekleniyor. Hükümet de, 3 hafta sürmesi beklenen halka açık kutlamalar için 1 milyon euro bütçe ayırdı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?