banner15

BM'de Suriye'ye Yaptırım Oylaması

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün toplanarak, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmayla tam işbirliği yapmaması halinde Suriye'ye karşı ekonomik yaptırım tehdidinde bulunan bir karar tasarısını oylayacak.

BM'de Suriye'ye Yaptırım Oylaması

Güvenlik Konseyi'nde bulunan ülkelerden en az 10’unun Dışişleri Bakanları'nın, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere'nin desteğiyle sunulan tasarı lehine oy kullanmaları bekleniyor. Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen bir soruşturma, Refik Hariri'nin öldürülmesinden Suriye ve Lübnan güvenlik güçlerinin sorumlu olduğunu ileri sürmüştü. Güvenlik Konseyi toplantısı, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmayla işbirliği yapması için Suriye üzerindeki baskıyı arttırmayı amaçlıyor. Yaklaşık iki hafta önce, Alman savcı Detlev Mehlis tarafından açıklanan rapor, Suriye ve Lübnan güvenlik güçlerini suçlamış, Suriye'yi de soruşturmayı engellemekle eleştirmişti. Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısı, Hariri cinayetine karıştıklarından kuşkulanılan kişilere seyahat yasağı getirilmesi ve bu kişilerin ülke dışındaki varlıklarının dondurulması talebinde bulunuyor.

Çin ve Rusya yaptırıma karşı

Ayrıca Suriye'ye, soruşturmayı yürüten heyet tarafından adı açıklanan kişileri tutuklaması ve şüpheliler ile tanıkların Suriye dışında ifade vermelerine izin vermesi çağrısı yapılıyor. Karar tasarısı, Şam yönetimi tam işbirliği içinde olmadığı takdirde de ekonomik yaptırım tehdidinde bulunuyor. Güvenlik Konseyi'nin, veto hakkı bulunan daimi üyelerinden Rusya ve Çin ile, şu sırada Konsey'de bulunan Cezayir yaptırım tehdidine karşı çıkıyor.Fakat Amerikalı diplomatlar karar tasarısının Güvenlik Konseyi'nde kabul edileceğini söylüyorlar. Refik Hariri'nin bu yılın başlarında, bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürülmesi ardından Suriye uluslararası topluluk içinden geniş çaplı eleştirilere hedef olmuş ve bunun sonucunda Lübnan'daki askerlerini tümüyle geri çekmek zorunda kalmıştı.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48