banner39

BM'den ABD Ordusuna Ağır Suçlama

BM insan hakları uzmanı Jean Ziegler, Irak'taki koalisyon güçlerinin, direnişçilere operasyon düzenlemeden önce bölgedeki sivilleri kaçmaya zorlamak için gıda ve su akışını kesmesinin, uluslararası hukuka aykırı olduğunu bildirdi. Ziegler, ''Bir

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM'den ABD Ordusuna Ağır Suçlama

Birleşmiş Milletler’in insan hakları sorumlusu, ABD ordusunu, kuşatma altındaki kentlerde yaşayan Iraklı sivilleri su ve yiyecekten mahrum bırakmakla suçladı. Birleşmiş Milletler’in insan hakları sorumlusu Jean Ziegler, ABD askerlerinin, Telafer, Felluce ve Samarra kentlerine yönelik operasyonlar öncesi sivillere su ve gıda ulaşımını engellediklerini açıkladı. Ziegler, “Koalisyon güçlerinin, açlığı ve susuzluğu, sivil halka karşı bir silah olarak kullandığı Irak’ta dram yaşanıyor" dedi. Böylelikle halkın kenti terketmesinin sağlandığını söyleyen BM yetkilisi, Cenevre Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini vurguladı. Suçlamaları reddeden ABD ordusuysa, gıda ve temel ihtiyaçların sivillere ulaştırılmasında çatışmalar nedeniyle aksaklık yaşandığını savundu.
Bu yöntemin bir açıdan binlerce insanın hayatını kurtarmada yardımcı olabileceğini belirten Ziegler, ''Ancak sivillerin birçoğu evlerinden ayrılamıyor ve Felluce, Telafer, Samarra gibi direnişçilerin kaleleri olan yerlerde arta kalanlar çok acı çekiyor. Hatta bazıları açlıktan ölüyor'' diye konuştu.
''Bir savaş yöntemi olarak sivillerin aç bırakılmasının, hem uluslararası, hem de uluslararası olmayan silahlı çatışmalarda yasak olduğunu'' belirten Ziegler, bu konudaki bir raporu 27 Ekim'de BM Genel Kurulu'na sunacağını söyledi. Amerikan askerlerinin geçen kasım ayındaki saldırısından önce 300 bin nüfuslu Felluce'deki sivillerin çoğu kaçmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?