banner39

BM'den ABD'ye: İnsansız uçak saldırılarını durdurun

BM raportörü CIA'nın insansız uçak saldırılarının cinayeti oyuna dönüştürdüğü uyarısı yaptı

Arşiv 03.06.2010, 13:17 03.06.2010, 14:35
BM'den ABD'ye: İnsansız uçak saldırılarını durdurun


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler yargısız infazlar özel raportörü Philip Alston, Washington'dan "cinayeti bir oyuna dönüştüren" CIA'nın insansız uçaklarla düzenlediği saldırıları durdurmasını istedi.

Philip Alston, bugün BM İnsan Hakları Konseyi'ne sunduğu raporunda, yüzlerce Afganistan ve Pakistan vatandaşının ölmesine neden olan insansız uçak saldırılarının durdurulması çağrısı yaptı.

"Yaşam ve ölüm tayin etme gücü olan uçağın" istihbarat örgütüne teslim edilmemesi savunulan raporda, CIA'nın saldırılar ve sivil ölümleri konusunda şeffaflık sağlamadığı, sorumlu tutulamadığına dikkat çekildi.

ABD ordusunun sözkonusu programın kontolünü ele alması önerilen raporda, ordunun sorumlu tutulabileceği, askerlerin yasalar konusunda daha iyi eğitildiği belirtildi.

"PLAYSTATİON MANTIĞI"

Alston, CIA ajanlarının insansız uçak saldırılarında yaşanan sivil ölümleri nedeniyle yargılanabileceğini de hatırlattı, askerlerin aksine eylemlerinin dokunulmazlığı olmadığını ifade etti.

Alston'un raporunda yer alan en çarpıcı uyarı ise, insansız uçaklarla yapılan saldırıların bir "playstation mantığı" oluşturması, ve yüzlerce sivilin ölümüne neden olan saldırıların "oyun gibi" algılanmaya başlanması oldu.

"Operatörlerin çatışma yaşanan bölgeden binlerce kilometre uzakta, bilgisayar başında, uzaktan kumanda ile" yaptığı saldırıların oyun gibi görüldüğünü belirten BM raportörü, bu durumun yaygınlaşmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Öte yandan, BM'ye sunulan bu rapora ABD'nin verdiği ilk tepki, "stratejik çıkarların korunması için herşeyin yapılacağı" oldu.

İnsansız uçak saldırılarının kuralları olduğunu ve hükümetin denetimi altında yapıldığını savunan Beyaz Saray basın sözcülerinden Bill Burton, Obama'nın bu saldırıları artırmakta kararlı olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER: BM insansız uçak saldırılarının durmasını isteyecek

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?