banner15

BM'den ABD'ye Zalimlik Suçlaması

BM, Washington yönetimini, Guantanamo'da açlık grevi yapan tutsakları zorla beslemek için zalim yöntemler kullanmakla suçladı. Açlık grevine katılanların sayısı iki katına çıktı. Guantanamo'da halen yaklaşık 500 esir bulunuyor.

BM'den ABD'ye Zalimlik Suçlaması

Birleşmiş Milletler'in işkence raportörü Manfred Novak, Washington yönetimini, Guantanamo'da açlık grevi yapan tutsakları zorla beslemek için zalim yöntemler kullanmakla suçladı. Nowak, Guantanamo'yu ziyaret eden avukatların zalimce uygulamalara ilişkin inandırıcı ve desteklenmiş iddialar öne sürdüklerini söyledi. Novak'ın aktardığı iddialara göre, gardiyanlar tutsakları beslemek için burundan soktukları kalın bir boruyu, tutsakların midelerine kadar zorla ulaştırarak, açlık grevi eylemcilerini besliyor. Bu operasyonun ardından tutsakların kanamaya ve kusmaya terkedildikleri de iddia ediliyor.
Amerikan ordusu, Guantanamo Üssü'nde tutulan El Kaide ve Taleban zanlılarının açlık grevine katılanların sayısının son bir hafta içinde iki katına çıktığını açıkladı. Amerikalı yetkililer, halen 84 kişinin açlık grevinde olduğunu söylüyor. Bu sayı daha önce 46 olarak açıklanmıştı. Amerikan ordusu, ardarda dokuz öğün yemek yememeyi açlık grevi olarak tanımlıyor. İnsan hakları örgütleri, daha önce Amerikan ordusunu, açlık grevi yapan tutsak sayısına kuşkuyla yaklaşmış ve bu tutsakların yemek yemeye zorlanıp zorlanmadıkları konusunda doğru bilgileri açıklamaya zorlamıştı. Guantanamo'da halen yaklaşık 500 esir bulunuyor.

Açlık grevine katılanlar artıyor

Bazıları yaklaşık dört yıldan uzun bir süredir üste tutulan bu tutsakların büyük bölümü Afganistan'da yakalanmıştı. Guantanamo Üssü Sözcüsü Yarbay Jeremy Martin, ''8 Ağustos 2005'te başlayan açlık grevine katılanların sayısı sürekli azalıp artıyor'' dedi. Martin'in verdiği bilgiye göre, 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde bu sayı 131'e çıktı. Washington'daki BBC muhabiri Adam Brookes, ordunun açlık grevine katılanların sağlık durumları hakkında bilgi vermediğini söylüyor. Amerikan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, eylemcilere gerekli besin ve vitaminlerin genizden tüple verildiği belirtiliyor. BBC muhabiri, bu yöntemin zorla besleme kapsamında değerlendirildiğini de aktarıyor. Bazı tutsakların avukatları, müvekkillerinin yargıç karşısına çıkarılmaksızın askeri üste tutulmalarını ve tutuldukları koşulları protesto etmek için eylem yaptıklarını söylüyor. Birleşmiş Milletler yetkilileri, 2002 yılının başından bu yana Amerikalı yetkililerin kampı ziyaret etmeleri yönündeki daveti, ''çok fazla sınırlama dayatıldığı'' gerekçesiyle reddediyor.

Kaynak: BBC

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET VURAL
AHMET VURAL - 6 ay Önce

ELHAMDULİLLAH TÜRKÜMMM

banner39

banner50

banner47

banner48