banner39

BM'den doları tahtından etme çağrısı

BM, doların yerine İMF özel çekme hakkının yeni küresel rezerv para olmasını önerdi.

Arşiv 07.10.2009, 13:50 07.10.2009, 13:50
BM'den doları tahtından etme çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İstanbul'da devam eden İMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarında, doların geleceği ile ilgili öngörüler de yapılıyor. BM'den bir yetkili, doların yerine yeni bir küresel rezerv paranın kullanılması gerektiğini söyledi.

BM'nin Ekonomik ve Sosyal İşler'den sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sha Zukang, yaptığı konuşmada, mali dengesizlikleri düzeltmenin yolunun, şu anda rezerv para olarak kullanılan ülke parasının, bahsi geçen ülkenin ticari açıklarını finanse etme ve devasa boyutlarda açıkları sürdürebilme ayrıcalığı tanıdığını söyledi.

Zukang, İMF'nin özel çekim hakkı (SDR) gibi bir gerçek küresel rezerv paranın kullanılması halinde, elde edilecek kârın kalkınam amaçlı kullanılabileceğini belirtti.

İMF'nin kredi işlemlerinde kullandığı SDR, dolar, euro, yen ve poundun oluşturduğu sepetin değerinin günlük hesaplanmasıyla oluşuyor.

Doların küresel rezerv para olarak kullanımının sona ermesi için yapılan çağrılar yeni değil. Küresel krizin görülmeye başladığı 2008 Sonbaharından bu yana farklı ülkelerden ekonomik yetkililer ve siyasiler soların yerine başka bir paranın ikame edilmesi çağrısında bulunmuşlardı. Yükselen ekonomisiyle Çin'den gelen çağrılar ise dikkat çekmişti. Çin Merkez Bankası Başkanı da Mart ayında İMF çerçevesi içinde yeni bir küresel rezerv ihtiyacını dillendirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?