BM'den Ermenistan'a 'toplu göç' uyarısı

BM tarafından hazırlanan rapor Ermenistan yönetimini krizin tetiklediği yeni bir göç dalgasına karşı uyardı

BM'den Ermenistan'a 'toplu göç' uyarısıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hazırlanan Ermenistan raporunda, Türkiye için de önemli etkileri olabilecek ciddi uyarılarda bulunuldu.

Ermenistan hükümetinin, ülkedeki sosyo-ekonomik durumun iyileştirilmesi ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi için daha fazla çaba göstermesi gerektiği belirtilen raporda, aksi halde sürecin ülkeden yeni bir "toplu göç dalgası" ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuldu.

RFE/RL'nin haberine göre, rapor "yönetim uygulamalarında demokratik standartların restore edilmesi ve çifte standartların ortadan kaldırılması" çağrısı yaptı.

Ermeni uzmanların görüşlerine de yer verilen UNDP raporunda, demokratik reform içeren geniş kapsamlı bir hükümet tedbirleri paketi hazırlanmasının "ülkeyi terk etmeye hazırlanan Ermenistan nüfusunun motivasyonunu azaltacaktır" ifadesi yer aldı.

En az 700 bin Ermeni, yani ülke nüfusunun yaklaşık dörtte biri, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Rusya ve diğer ülkelere göç etti.

"Ermenistan'ın dış göç durumu hala kaygı verici olmaya devam etmektedir" denilen raporda, "yeni nedenler kitlesel bir göç dalgasının ortaya çıkmasına sebep olabilir" uyarısı yapıldı.

Raporda, yurtdışında çalışan binlerce Ermeni erkeğin aileleri birleşmesi durumunda, Ermenistan'ın yaklaşık 300 bin vatandaşını daha kaybedeceği belirtildi.

Ülkedeki tarım arazilerinin bazı varlıklı ailelerin elinde olması da toplu göç sürecini tetikleyen ikinci bir faktör olduğu kaydedildi.

AZALAN NÜFUS, BEYİN GÖÇÜ

Rapor, Ermeni göçmen işçilerin ülkeye gönderdiği paraların ekonomik faydası olduğunu kabul ederken, aynı zamanda göç nedeniyle doğum ve evlenme oranlarının azaldığını ve beyin göçünün ülkeyi olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor.

Devletin "sürekli göç hacmini sınırlandıracak" tedbirler alması gerektiği vurgulanan raporda, sadece ekonomik koşulların değil, ülkedeki "yönetim uygulamalarının" da iyileştirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Raporda görüşleri yer alan Ermeni uzmanlardan Vartan Gevorgian, yoksulluğun sadece gelir kaybı ile değil, aynı zamanda yetersiz mülkiyet hakları gibi kanuni nedenlerle de arttığını belirtiyor.

Gevorgian Ermeni hükümetinin göç sorununa "etkin ve radikal çözümler" bulmak için çalışmalara başladığını da söylerken, ayrıntı vermedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 13:10
banner53
YORUM EKLE

banner39