banner15

BM'den Esad'la Görüşme Talebi

Suriye liderinin eski yardımcısı Haddam'ın 'Esad, Hariri'yi tehdit etmişti' açıklaması, BM Soruşturma Komisyonu'nu harekete geçirdi. Komisyon Esad ve Dışişleri Bakanı Şara'ya görüşme talep etti.

BM'den Esad'la Görüşme Talebi

Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri suikastını soruşturmakla görevli Birleşmiş Milletler (BM) Komisyonu, Suriye lideri Beşar Esad ve Dışişleri Bakanı Faruk el Şara'yla görüşmek istediğini açıkladı. Görüşme talebi, Esad'ın eski sağ kolu Abdulhalim Haddam'ın geçen hafta yaptığı ''Suriye lideri Beşar Esad'ı suikast sonucu öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'yi tehdit etmişti'' açıklamasını izliyor.

Suriye, Haddam'ın iddialarını reddediyor. Haddam, Arapça yayın yapan el Arabiya televizyonuna, Haziran ayından bu yana yaşadığı Paris'te yaptığı açıklamaların yayınlanmasının ardından dün de Suriye'de iktidarda bulunan Baas Partisi'nde ihraç edilmişti. Parti, Haddam'ın vatana ihanetten yargılanması talebinde de bulundu.

Karar, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın önderlik ettiği olduğu Baas Partisi'nin ulusal liderliği tarafından açıklandı. Suriye Parlamentosu da, Abdülhalim Haddam hakkında ''vatana ihanet suçlamasıyla'' dava açılması çağrısında bulunmuştu.

BM Soruşturma Komisyonu, iddiaları konusunda Haddam'ın ifadesine başvurmak istediğini de açıkladı. Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bir dönem sağ kolu olan Abdülhalim Haddam, Esad'ın kendisine bir ara Şam'a çağırdığı Hariri'yi tehdit ettiğini söylediğini aktarmış ve şu iddiaları dile getirmişti: ''Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un görev süresi uzatılmadan önce Refik Hariri, Beşir Esad'ın çok sert sözlerine hedef oldu.''

''Esad, Hariri'ye, ''Sen Lübnan'a yeni bir cumhurbaşkanı mı getirmek istiyorsun? Buna izin vermem. Kararımızı geri çevirmeye çalışacak herkesi ezerim'' dedi. Tam olarak hatırlamıyorum, ama buna benzer cümlelerdi. Hariri ayrıldıktan sonra, tansiyonu yükseldi, İçişleri Bakanı Gazi Kenan, Esad'ı ofisine götürüp sakinleştirmeye çalıştı.''

Haddam, Hariri suikastının ardında dev bir sistem olduğunu savunmuş ve soruşturmayı yürüten Birleşmiş Milletler Komisyonu'na güveninin tam olduğunu söylemişti. Kimseyi suçlamak istemediğini kaydeden Haddam, ''Ama bu suikast için çok büyük miktarda patlayıcı gerekiyor. En az 20 kişilik bir gözetleme ve idare birimi. Bu patlayıcıları nasıl bir örgüt ve kim sağlayabilir. Bunun arkasında dev bir sistem var. Ve bu soruşturma sonunda ortaya çıkacak'' görüşünü dile getirmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Poretro
Poretro - 5 ay Önce

Eee ne olmuş tanıdık birşey garip olan ney suriyede de aynı yapılmadımı Esad'a karşı paralı asker katil gönderildi

banner39

banner50

banner47

banner48