banner15

BM'den İnsanlık Krizi İçin Rekor Bağış Talebi

Birleşmiş Milletler, dünyada yaşanan "insanlık krizi" için 4,7 milyar dolar bağış yapılması çağrısında bulundu. Bu miktar dünyada 48 saat içinde yapılan askeri harcamaya denk geliyor. BM talep ettiği paranın zenginler için "iki fincan kahve" parası ol

BM'den İnsanlık Krizi İçin Rekor Bağış Talebi
Birleşmiş Milletler, 2006 yılı insani yardım faaliyetleri için tarihinin en yüklü bağış çağrısını yaptı. Örgüt, '30 milyon kişi için istenen tutar aslında 48 saatlik askeri harcama kadar' diyor. Talep edilen 4 milyar 700 milyon dolarlık bağışın, Sudan'daki iç savaştan Pakistan'daki depremin veya Asya'daki tsunaminin mağdurlarına dek milyonlarca kişiye yardım sağlaması umuluyor. BM'nin 30 milyonu aşkın insan için hayati önemi olan yardımı sağlayabilmek için istediği kaynak, şimdiye kadarki en yüksek tutar. Bu para sadece savaşlara veya doğal afetlere maruz kalan 26 ülkedeki yardım çalışmalarını gelecek yıl da sürdürebilmesi için isteniyor. Genel Sekreter Kofi Annan, 20'yi aşkın ülkede acil durum ve krizler nedeniyle milyonlarca kişinin yaşadığı eziyetin sürmesinin 'insanlığın vicdanında bir leke olduğunu' söyledi.

İki fincan kahve parası

Birleşmiş Milletler'in Afet Yardımlarından Sorumlu Koordinatörü Jan Egeland da yürütülen operasyonların sayıca çokluğu ve kapsamca büyüklüğü dolayısıyla bu artışın kaçınılmaz olduğunu söylüyor. "Üstelik istediğimiz tutar dünyada askeri harcamaya sadece 48 saatte aktarılan kadar ya da dünyadaki zenginlerin her biri için 2 fincan kahve parası," diyor Egeland. BM bu paranın 1,5 milyarını Sudan için istiyor. Yardımlar, çatışmaların sürdüğü Darfur bölgesi ile iç savaş ardından yeniden yapılandırmaya geçilen güney yöreler arasında paylaşılacak. Guatemala'daki sel mağdurlarına, Asya'da tsunami'den etkilenenlere, Batı Afrika, Malavi ve Pakistan'a yardımlar da sürüyor. BM her yıl istediği kaynakların ortalama üçte birini alabiliyor. Yardım sözü veren ülkeler çoğu zaman ödemelerini son ana dek beklettiğinden maliyetler yükseliyor. Genel Sekreter, uluslararası toplumun 'istenen parayı sağlayacak gücü olduğunu ama bunu yapacak iradeyi bulamadığını' belirtiyor. (BBC)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48