BM'den İran'a yeni yaptırım teklifi

Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'nın üzerinde anlaştığı İran'a yeni yaptırımlar, ağır önlemler içeriyor.

BM'den İran'a yeni yaptırım teklifi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
  
 
BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'nın üzerinde mutabakata vardığı, BM Güvenlik Konseyi karar taslağı metni, İran'a yurt dışında kısmi yatırım yasağı, İran'a giden kargoların aranması gibi önlemleri de içeriyor. 

İran'a yeni ve ağırlaştırılmış yaptırımları öngören 10 sayfalık taslak, bankacılık alanındaki önlemleri de kapsıyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı üst düzey yetkilinin verdiği bilgiye göre metin, "İran'ın, bazı hassas faaliyetlerde yurt dışında yatırım yapmasının yasaklanmasını" öngörüyor. Bu alanlar arasında, uranyum madenleri de sayılıyor.

Önemli bir önlem de İran'a gidecek kargoların denetimi konusunda uluslararası bir kontrol rejiminin kurulmasını öngörülmesi. Reuters'ın ele geçirdiği taslak metnine göre önlem, "İran'ın nükleer programıyla ilgili olabilecek kargoları taşımasından şüphelenilen araçların denetlenmesi rejiminin kurulmasını" öngörüyor. Bu kapsamda, İran'a mal götüren gemiler, açık denizde durdurularak kontrol edilebilecek. Uçak ve diğer araçlarla taşınan kargoların da kontrolü öngörülüyor.

Öte yandan, taslak ayrıca İran'a, yeni tipte 8 tipte ağır silahın, özellikle tankların satışına da yasak getiriyor.

lula-erdogan-ahmedinejad.jpeg

DAVUTOĞLU TEPKİLİ: ZAMANI DEĞİL

ABD'nin İran'ın attığı takas imzasına rağmen yaptırım konusunda geri adım atmamasına Dışişleri Bakanı Davutoğlu'dan tepki geldi. Ahmet Davutoğlu, İran'a yeni BM yaptırımlarını ele alma zamanı olmadığını söyledi.

Reuters'a yaptığı açıklamada, Tahran yönetiminin, nükleer programı ile ilgili olarak Batı ile girdiği görüş ayrılığını çözümlemeye yönelik siyasi iradesini, dünkü uranyum takası mutabakatı ile ortaya koyduğunu belirten Bakan Davutoğlu, "Herkes şunu anlamalı ki İran dün, hiç kimsenin beklemediği kadar büyük bir esneklik ortaya koymuştur ve bu esneklik, yeni bir diplomatik adım için bir fırsattır" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran'ın dünkü taahhüdü nedeniyle "bu ülkenin nükleer bomba yapmayı planlamadığından emin olduğunu" ifade etti.

Davutoğlu, "Bölgemizde nükleer silah istemiyoruz, bölgemizde yeni yaptırımlar istemiyoruz, çünkü yaptırımlar ekonomimizi etkiliyor, enerji politikalarımızı etkiliyor, komşularımızla ilişkilerimizi etkiliyor" diye konuştu.

 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 11:08
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 11 yıl Önce

kurt koyunu yemeyi kafasina koymus,derede su iciyorlarmis kurt yukarda koyun asagda tabi su asagiya dogru aktigina gore kurt koyunun suyunu bulandiriyormus ama o tersini soylemis koyun suyumu bulandiriyor diye onu oldurdum demis,kopek amerikaninda o olay be hey kopek devlet hergun kac mahsum insani olduruyorsun.veya senin verdigin silahlarla kac cocuk olduruluyor.allah seni yok etsin insallah o zaman dunyada baris olur aptal muslumanlar gitmis arafatta seytan tasliyorlar her sene yaho bu dunyada birtane seytan var oda amerikadir onlarla iliskilerinizi kesin yardakci olmayin yarin sizede gelecek.belki siz gunu kurtaracaksiniz ama cocuklarinizin gelecegi olmayacaktir

banner39