banner15

BM'den İsrail'e Duvar Eleştirisi

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlatılan bir raporda, İsrail'in "ırkçı duvarı" inşası yoluyla Doğu Kudüs'teki Filistinlileri buradan çıkarmak istediği açıkladı.

BM'den İsrail'e Duvar Eleştirisi

Rapor, BM'nin Filistin topraklarındaki insan hakları durumunu incelemekle görevli bağımsız özel raportörü John Dugard tarafından hazırlandı. Dugard raporunu Cenevre'de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'na sundu. Raporda, duvarın Filistin mahallelerinden geçirilmesiyle Doğu Kudüs'ün karakterinin önemli değişikliklere uğradığı ve duvar inşasıyla bu bölgedeki Filistinlilerin Batı Şeria'ya nakledilerek sayılarının azaltılmasının amaçlandığı iddia ediliyor.

Ayrıca duvar inşasının bölgede ciddi insani sorunlar yaratacağı; ailelerin parçalanacağı, hastanelerden, okullardan ve iş yerlerinden geri çevrilecekleri' uyarısında bulunuluyor. John Dugard raporunda, İsrail'in "ırkçı duvarı" inşasını Uluslararası Adalet Divanı'nın kararına aykırı olarak sürdürdüğünü de hatırlattı.

Uluslararası Adalet Divanı 9 Temmuz 2004'de 500 kilometresi inşa edilmiş olan duvarı yasadışı ilan etmiş ve sökülmesini istemiş, İsrail bağlayıcılığı olmayan bu karara uymayacağını açıklamıştı. İsrailli yetkililer, BM İnsan Hakları Komisyonu'na sunulan son raporu da kabul etmediklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48