banner39

BM Personelinden çirkin davranışlar

Sudan, Birleşmiş Milletler (BM) görevlilerinin genç kızlara tecavüz ettiği iddialarıyla çalkalanıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM Personelinden çirkin davranışlar
Sudan Dışişleri Bakanını Ali El Sadık, Birleşmiş Milletler (BM) görevlilerinin genç kızlara tecavüz ettiği iddialarının kendilerini üzdüğünü belirterek, "Bu olaya suskun kalmayacağız" dedi.

Sudan Dışişleri Bakanı El Sadık, Sudan'ın başkenti Hartum'da bazı BM görevlilerinin aralarında 12 yaşında çocukların da bulunduğu genç kızlara tecavüz ettiği iddialarını değerlendirdi. İddialarla ilgili gerekli soruşturmanın yapılacağını ifade eden Sudan Dışişleri Bakanı, "İddialar Sudan hükümetini çok üzmüştür. Emin olunmalı ki iddialar doğru çıkarsa sorunu hukuki yollardan çözeceğiz. Bu çirkin davranış, bizim anlayışımıza aykırıdır. Olay, halkımız ve hükümetimizin BM'ye güvenini sarsmıştır. BM askerleri güvenlik sağlamak yerine güvenliği tehlikeye sokuyor" şeklinde konuştu.

İddialardan emin olamadıklarını belirten El Sadık, "Bugün sabah tecavüz zanlısı 4 BM askerinin mahkemeye çıkarılmak üzere sınırdışı edildiği haberini aldık. Fakat hükümet olarak bu bilgilerden emin değiliz, çünkü söylentiler çok yeni. Aramızdaki anlaşmaya göre BM askerleri sorumlu oldukları olaylar karşısında ilgili kanunlarla yargılanacak. Bu tip durumlarda mağdurlar da mahkemede sorgu altına alınır. Bunu BM mahkemesi belirleyecek. Biz Sudan hükümeti olarak ne halkımızın ne de kızlarımızın bu tip olaylarla karşı karşıya kalmasını istemiyoruz. Bu yüzden BM'nin Darfur'a kesinlikle girmesini istemiyoruz. Bu rezalet gösterdi ki Sudan'ın korktuğu başına geldi" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?