banner15

BM'nin ABD İle Guantanamo Pazarlığı

BM heyeti, Küba'da Guantanamo üssündeki esirlerle görüşmelerine izin verilmemesi halinde, Pentagon'un kampı ziyaret teklifini kabul etmeyeceğini açıkladı. Esirlerin avukatları açlık grevinden bulunan esirlere zorla gıda verildiğini söylüyorlar.

BM'nin ABD İle Guantanamo Pazarlığı

Birleşmiş Milletler'e bağlı bir gözlemciler heyeti, Küba'daki Guantanamo Askerî Üssü'nde bulunan esirlerle görüşmelerine izin verilmemesi durumunda, kampı ziyaret etmeleri teklifini kabul etmeyeceklerini açıkladılar. Heyetteki gözlemcilerden Manfred Nowak, tutsaklarla görüşmeden, askerî üste yaşananların tam olarak anlaşılamayacağını söylerken bir diğer gözlemci Paul Hunt, açlık grevindeki esirlere nasıl davranıldığını göremeyeceklerini belirtti. ABD ordusu yetkilileri, bir silahlı çatışma ortamında ele geçirilen tutsaklarla görüşme hakkının sadece Kızıl Haç Örgütü'ne ait olduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler gözlemcilerini Guantanamo'ya davet eden ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, insan hakları örgütlerinin iddialarının aksine saklayacak hiçbir şey olmadığını, esirlere Cenevre Sözleşmesi'ne uygun şekilde muamele edildiğini ifade etti.

BM dört yıldır uğraşıyor

ABD sonunda Birleşmiş Milletler'e, Guantanamo üssündeki tesislerinde inceleme izni vermişti. Washington yönetimi bu üste terörist olduğundan şüphelendiği kişileri tutuyor. Birleşmiş Milletler ise Guantanamo üssündeki tesislerde inceleme yapmak için yaklaşık dört yıldır başvuruda bulunuyordu. ABD bugüne kadar sadece Uluslararası Kızılhaç Örgütü'ne tesislere giriş izni vermişti. Şimdi ise Amerikalı bir sözcünün ifadesiyle 'Esirlere insani şekilde davranıldığını teyid etmeleri için' Birleşmiş Milletler uzmanları Guantanamo üssünü ziyaret edebilecek.

Ancak üç kişiden oluşan Birleşmiş Milletler heyetinin tesisi ne zaman ziyaret edecekleri açıklanmadı.ABD'nin tutuklulara kötü muamele yaptığı tartışmalarının merkezinde bulunan Guantanamo üssünde 400'ü aşkın kişi tutuluyor.Şu sırada üsteki 24 tutuklu, zalimce ve insanlık dışı muameleye maruz kaldıkları iddiasıyla açlık grevi yapmakta. Amerikan askeri yetkililerine göre, açlık grevindeki bu 24 tutukludan 22'sine yiyecek verilmekte. Esirlere avukatları ise müvekillerine zorla gıda verildiğini söylüyorlar. Bu arada Bahreyn hükümeti, Guantanamo üssünde tutulan altı vatandaşlarından bazılarının serbest bırakılmasını beklediğini açıkladı. Bahreyn yetkilileri Amerikalı muhataplarının, Ramazan Bayramı öncesi bazı tutukluları serbest bırakacakları yönünde kendilerine söz verdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48