BM'nin internet sitesi hacklendi

Lübnan saldırılarına günlerce sessiz kalan BM'nin internet sitesi Türk hackerlar tarafından çökertildi.

BM'nin internet sitesi hacklendi
İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarına yönelik günlerce bir karar alamayan Birleşmiş Milletler'in(BM) internet sitesi Türk hackerlar tarafından saldırıya uğrayarak hacklendi. Dünya hacker ağını ve hack olaylarını kontrol eden ABD şirketi Zone H tarafından da doğrulanan saldırı ile ilgili açıklamada, "BM'nin Lübnan'a barış gücü gönderilmesini oylamasından birkaç saat sonra BM'nin internet sitesi "Ortadoğu'daki son gelişmeleri protesto etmek amacıyla Türk hackerlar 'Eno7' tarafından hacklendi" denildi.

Hacklenen adresli sitede 'yapım aşamasında uyarısı' bulunuyor. Hacklenen sitede ise Atatürk ve Ay-yıldız simgeli AYYILDIZ TİM simgesinin altında 'ENO7 tarafından hacklendi' yazılı. Sitede İngilizce bırakılan mesajda ise "Bu zamana kadar Irak'taki, Filistin'deki, Afrika'daki halkı sadece izlemekle yetindiniz. İsrail Lübnan'da sivil halkı, günahsız çocukları vururken, sizin de haber kuleleriniz bombalandı. İsrail dünyaya kafa tutuyor. Size soruyoruz, siz kimin Birleşmiş Milletlerisiniz. Siz milletleri değil menfaatlerinizi birleştirmeyi becerebilmişsiniz ancak. Bize demokrasiden, insan haklarından bahsediyorsunuz. Bu mudur sizin insan haklarınız. Biz sizin oyuncağınız değiliz'' mesajı bulunuyor.

Saldırı dün akşam saat 17.00'de gerçekleştirildi. Saldırı ile sitenin içeriğine dokunulmazken sadece mesaj bırakıldı. Siteyi bu esnada açanlar 10. Yıl Marşı eşliğinde bırakılan mesajı okuyabildi. Mesajın sonuna ise "Biz AYYILDIZ TEAM Cumhuriyet'in çocukları olarak size demokrasiyi insan haklarını öğretmeye geldik. Bundan ötesi; ya istiklal, ya ölüm!" uyarısı eklendi.

ZONE H DOĞRULADI: BU İLK SALDIRI DEĞİL

Saldırı, siber dünyanın hack saldırılarını takip eden ve hacker gruplarını tanımlayan ABD şirketi Zone H tarafından da doğrulandı. İnternette yapılan bu tür saldırılar Zone H tarafından doğrulanmadan gerçekleştirilmiş olarak görülmüyor. Çünkü, Zone H bu saldırıların gerçekleştirildiğini doğrulayan bir yapı olarak görülüyor. Zone H açıklamasında, bu saldırının İsrail'in Lübnan'a saldırmasından bu yana yapılan ilk saldırı olmadığı belirtilirken İran, Endonezya, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye, Fas ve Cezayir'den onlarca saldırı yapıldığının altı çiziliyor. Bu saldırıların çoğunluğunun Türk hackerlarınca yapıldığı bildirilen açıklamada, BM sitesinin Türk hackerlar tarafından hacklendiği de vurgulanıyor.

Saldırıya uğrayan sitesinin hackli görüntüsüne ise, adresinden ulaşılabiliyor.

 

Kaynak: ZAMAN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER