banner39

BM'nin kitle imha ile mücadelesi

Birleşmemiş Milletler (BM) kitle imha silahlarının yayılmasını engellemek için önlemleri artıracağını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM'nin kitle imha ile mücadelesi

BM Güvenlik Konseyi, kitle imha silahlarının yayılmasını ve özellikle terör güçlerinin eline geçmesini engellemek için çabalarını yoğunlaştırmaya karar verdi.

Kitle imha silahlarının yayılmasını önlemeye öncelik veriliyor. 

Konsey, kitle imha silahlarının yayılmasını engelleme ve bu konuda daha önceden alınan BM kararlarının uygulanmasını özendirme amacıyla üye devletlere açık bir toplantı yaptı.

Otuzdan fazla ülkenin temsilcisinin konuyla ilgili görüşlerini açıkladığı toplantıdan sonra, Konsey bir açıklama yaptı.

Dönem Başkanı Slovak Büyükelçi Peter Burian tarafından okunan açıklamada, "Konsey, üye devletlerin nükleer silahların yayılmasını engelleme konusunda yükümlülükleri olduğunu kabul ettikleri 1540 sayılı kararın uygulanmasını desteklemek amacıyla çok taraflı işbirliğini artırma kararlılığını teyit etmektedir" dedi.

Açıklamada Konsey, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahların yayılmasını engelleme konusunda uzman uluslararası kuruluşların, özellikle de Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun faaliyetlerini övdü.

2004 yılında kabul edilen 1540 sayılı BM kararı, üye devletlerin nükleer, kimyasal ya da biyolojik silah gibi kitle imha silahlarının geliştirilmesi, üretilmesi, temin edilmesi, kullanılması ya da transferi gibi faaliyetlere destek vermelerini önleme amacıyla bir izleme komitesi de kurmuştu.

Konseydeki toplantı, özellikle UAEK'nin İran raporunu açıklamasının hemen arkasından yapılması açısından önem taşıyor.

İran yönetiminin Güvenlik Konseyinin taleplerini ve 1737 sayılı kararı dikkate almayarak ülkedeki nükleer tesislerinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret eden rapor, BM Güvenlik Konseyine sunulmuştu.

Konseyin, önümüzdeki günlerde İran'ın nükleer programını devam ettirmesinden doğan rahatsızlığı gidermek için izleyeceği yolu yeniden belirlemesi bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?