banner39

BM'nin yeni sekreteri Ban Ki-Moon

ABD Başkanı Bush'un BM'deki yeni maskesi belli oldu: Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BM'nin yeni sekreteri Ban Ki-Moon

BM Genel Kurulu, Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon'u, yeni BM Genel Sekreteri olarak resmen atadı. Kofi Annan'ın görev süresi 31 Aralık 2006'da dolacağı için Ban Ki-Moon beş yıllık görevine 1 Ocak 2007'de başlayacak ve 31 Aralık 2011'de görev süresi bitecek. Ban ki-Moon, Güvenlik Konseyi'nin tavsiyesi ve Genel Kurulun resmi onayını alarak alkışlarla görevine atandı. Genel Kurul'da bir oylama yapılmadı. Ban Ki-Moon atanmasından sonra yaptığı konuşmada, göreve başlamasından iki ay önce seçilmesinin kendisine yeni görevine hazırlanmasında inanılmaz bir zaman verdiğini söyledi.

BM'nin temeli olan "barış, kalkınma ve insan hakları" amaçlarının daha da geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Ban, BM'deki reform sürecinin devam etmesinin önemini vurguladı. Ban Ki-Moon, Genel Sekreter olarak "açık, ulaşılabilir ve hesap verebilir" bir konumda olacağını, fikirlerin özgürce ifade edilmesine ve uzlaşıya önem vereceğini belirtti.

"BÜYÜK MEMNUNİYET DUYDUM"

BM Genel Sekreteri Kofi Annan BM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, bu yıl sonunda dolan görevi için yerine Ban Ki-Moon'un atanmasından memnuniyet duyduğunu, Ban Ki-Moon'un istisnai özelliklere sahip olduğunu anlattı. Annan, yeni genel sekreterin derin tecrübeye sahip, en üst düzeylerde etkin bir şekilde çalışan biri olmasının yanı sıra ülkelerin ve kıtaların hassasiyetlerine duyarlı küresel bir anlayışa sahip olduğunu kaydetti.

ASEAN'DAN BAN Kİ-MOON'A KUTLAMA

Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon'u, BM Genel Sekreteri olarak atanması dolayısıyla kutladı.  ASEAN dönem başkanı Filipinler Dışişleri Bakanı Alberto Romulo tarafından yapılan açıklamada, BM genel sekterliğine 35 yıldır atanan ilk Asyalı olan Ban Kim-Moon'un bu göreve getirilmesinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sırasında da Ban Ki-Moon ile yakın bir çalışma içinde olunduğu belirtilen açıklamada, ASEAN'ın, Ban'ın bu zorlu zamanlarda BM'ye başkanlık etme yeteneği ve sorumluluğuna tam güveni olduğu kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?