banner39

BND Kurnaz'ın belgelerini kaybetti

Alman İstibarat Teşkilatı ( BND) Murat Kurnaz'la ilgili sorgulama belgelerini kaybettiğini açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
BND Kurnaz'ın belgelerini kaybetti

Kadir Kon / Dünya Bülteni

Eski Guantanamo tutuklusu Murat Kurnaz’ın olayı Alman politikasından bürokrasisine kadar değişik düzeylerde Almanya’yı sarsmaya devam edecek görünüyor.

Kurnaz olayıyla ilgili bir istihbarat görevlisinin şüpheli ölümünün geride bıraktığı sorular cevabını bulmadan yeni bir skandalın ortaya çıkması konuyu daha da ilginç kılmaya devam ediyor. Şimdi de Kurnaz’ın sorgu tutanaklarının kaybolması olayın boyutunun büyüklüğü konusundaki şüpheleri haklı çıkaracak türden görünüyor.

Berliner Zeitung gazetesinin konuya ilişkin aşağıdaki haberi kaybolan belgelerle ilgili ayrıntıları kamuoyuna yansıtması bakımından önemli.

Eski Guantanamo tutuklusu Kurnaz’ın CIA tarafından yapılan sorgularına ait sorgulama tutanakları ardında hiç bir iz kalmadan ortadan kayboldu.

2002 yılında düzenlenen sözkonusu belgelerin Bremenli Türk Kurnaz’ın tehlikeli bir islamcı terörist olduğu, Taliban’la ve El-Kaide’yle bağlantısı olduğu yönündeki iddiaları çürütecek belgeler olduğu iddia ediliyor. Şimdi Meclis Denetim Komisyonu meydana gelen bu son olayla da ilgilenmek durumunda kalacak.

Belgelerin kaybolması ilk olarak Şubat ayının başında bir BND elemanının Federal Meclis İnceleme Komisyonu’ndaki ifadelerinde ortaya çıktı. Bu bilgi bugüne kadar ‘çok gizli’ olarak derecelendirilen Komisyon tutanaklarınca belgelendi. Bu protokoller Berliner Zeitung gazetesince ortaya konuldu.

Komisyon tutanaklarına göre, Kurnaz’ı 2002 Eylül ayında Guantanamo’da sorgulayan üç Alman gizli servisi üyesinden en az birisi seyahat hazırlığı sırasında Amerikan makamları tarafından BND’ye verilen sorgulama tutanaklarını okumuş. Komisyon Başkanı Siegfried Kauder’in Şubat ayında tutanaklara ilişkin sorusuna, BND görevlisinin verdiği cevap “ bu konuda hiç bir şey söyleyemeyeceği “ şeklinde oldu.

Komisyon toplantılarına bir nevi danışman gibi katılan bir başka BND görevlisi de BND’nin tutanakların nerede olabileceğine ilişkin bir bilgisinin olmadığını söyledi.

Görevlinin ifadesi tam olarak şöyle: „Belgelerle ilgili maalesef ben de aynısını söylemek zorundayım:

Belgelere ne olduğunu bimiyoruz. Görev yeri o sıralarda Münih’ten Berlin’e taşındı ve bu taşınma sırasında önemli sayıda belge imha edildi. Sözkonusu belgelerle ilgili ne olduğu konusunda maalesef bir bilgimiz yok. “

Kaybolan belgeler Amerikan makamlarınca 2002 Şubat’ı ile Yaz’ı arasındaki dönemde Guantanamo’da Kurnaz’a yönelik sorgulamaların kayıtlarını içeriyordu.

Tutanaklar yaklaşık iki düzine kadar tutan yazılı belgeden oluşuyordu. Bahsi geçen belgeler, Alman gizli servisi elemanlarının ve o zamanki Alman hükümetinin 2002 Sonbaharı’nda Kurnaz’ın muhtemel tehlikelilik boyutu hakkında ne tür bilgilere sahip olduğunu gösterecekti.

Bu konuyu aydınlatmakla görevli Meclis İnceleme Komisyonu açısından söz konusu bilgiler büyük öneme sahipti. 2002 yılı Ekim’inde o zamanki Başbakanlık müsteşarı ve şimdiki Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, BND başkanı ve Anayasayı Koruma Kurumu’yla yaptığı istişareler sonunda Amerikan makamlarınca serbest bırakılmasına yeşil ışık yakılan Murat Kurnaz’ın Almanya’ya dönmesini engellemeye karar vermişti.

Steinmeier’in konuyla ilgili bugünkü açıklaması, „ o zamanki Alman makamlarının Kurnaz’ı açık şekilde terörist çevrelerle ilgili değerlendirdiği “ şeklinde oldu.

 Şubat ayında Meclis İnceleme Komisyonu’nda ifade veren BND görevlileriyse Bakan’ın bu ifadelerinin yalanlar nitelikteydi. Kurnaz’ı Guantanamo’da sorgulayan ikinci bir BND görevlisinin Komisyon’daki ifadesinde, Kurnaz’ın terör çevreleriyle yakınlığına dair hiç bir alametin bulunmadığını bildirdi. Görevlinin söylediğine göre Amerikalı meslektaşlarının da Kurnaz’ı sorgulamalarında teröristlerle bağlantısı yönünde hiç bir bulguya rastlamadıklarını bildirdiklerini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?