banner39

Böcek olayı Hacaloğlu'nun kafasını karıştırdı

Algan Hacaloğlu: CHP Genel merkezinde gariplikler yaşanıyor.

Arşiv 16.01.2009, 11:08 16.01.2009, 13:41
Böcek olayı Hacaloğlu'nun kafasını karıştırdı


CHP Genel Merkezi'nde bulunan dinleme cihazlarının sırrı çözülemedi. 'Böcek' olarak adlandırılan cihazlarla ilgili polise ya da savcılığa başvuruda bulunmayan parti yönetimi, ciddi bir iç soruşturma da yapmadı. Geçen hafta parti binasında yapılan aramada başka böceğe rastlanmayınca, konu sessizce kapatıldı.

Bu gelişme odasında böcek bulunan Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu'nu endişelendirdi. Hacaloğlu, "Genel merkezde bazı gariplikler olduğu açık. Ancak bana intikal eden bir şey yok." dedi.

Genel Sekreter Önder Sav'ın dinlendiği iddiasıyla hükümete ağır suçlamalarda bulunan CHP, Ergenekon terör örgütü karşıtı iki yöneticisinin odasında bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili sessizliğini sürdürüyor. Genel sekreter yardımcıları Algan Hacaloğlu ve Mesut Değer'in odasında bulunan böceklerle ilgili herhangi bir merciye başvuru yapılmadı. Genel merkezde geçen hafta başında hassas elektronik cihazlarla tüm bina arandı ancak yeni böceklere rastlanmadı. Parti yönetimi, binanın her yanına kamera yerleştirilmesini kararlaştırdı. Fakat olayla ilgili ciddi bir iç soruşturma yapılmadı. CHP yönetimi polise de başvuruda bulunmadı. Genel Başkan Deniz Baykal, bunun gerekçesini "Polis teşkilatına güvenmiyoruz." diyerek açıklamıştı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise bu çıkışa "CHP'nin sayın lideri, çıkacak sonuçtan rahatsızlık duymayacaksa, partisinde bulunan cihazların kimliğini ortaya çıkarma görevini gönül rahatlığı içerisinde teşkilatımızın ihtimamına terk edebilir." karşılığını vermişti.

Odasında böcek bulunan isimlerden Algan Hacaloğlu, parti genel merkezinde garip şeyler olduğu görüşünde. Hacaloğlu "Kimseden saklayacak bir durumum yok. İzlenmek, dinlenmek beni rahatsız etmez. Ancak parti genel merkezinde gariplikler olduğu açık. Olayla ilgili gelişmeler konusunda bana intikal eden bir şey yok." ifadelerini kullandı. Genel sekreter yardımcısı, neden savcılığa gitmediğini ise "Önder Bey, kendisinin dinlendiği yönündeki iddialar üzerine suç duyurusu yapmıştı. Kendisi bir hukukçudur. Ancak bu olaya genel başkanımız el koydu ve herhangi bir suç duyurusunda bulunulmadı." şeklinde açıkladı.

Yasalara göre anamuhalefet partisinin ileri sürülen suçla ilgili delilleri savcılık ve polisten gizlemesi suç. Türk Ceza Kanunu'na göre işlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi hakkında bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılması gerekiyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?