banner15

Bodrum'da hayatın 2 farklı yüzü-FOTO

Türkiye'nin ünlü tatil beldelerinden Bodru'da çekilen resimlerin, kentteki hayatın iki yüzünü ortaya koydu.

Bodrum'da hayatın 2 farklı yüzü-FOTO

 Türkiye'nin eğlence merkezlerinden Bodrum'da sabahın ilk ışıkları iki önemli olaya tanıklık yapıyor. Birisi sabahlara kadar eğlenen insanların yavaş yavaş otellerine ve evlerine çekilmesi, ikincisi ise çöplerden yiyecek bir şeyle toplamak için sokaklara, çöplüklerin başına üşüşen fakir çocuklar...

Eğlence hayatının sabahın ilk ışıklarına kadar sürdüğü Bodrum'un birkaç kilometre dışındaki çöplüklerde hurda toplayarak yaşamını sürdüren insanlar ise Bodrum'da yaşamın farklı bir yüzünü oluşturuyor.

Güneşin doğuşuyla çöp kamyonlarının getirdiği çöplerin arasında ''hurda demir, plastik, cam ve plastik şişe'' arayan işçiler, ayrıştırdıkları malzemeleri satarak hayatlarını sürdürüyor.12 yıldır Bodrum'un Yalıkavak beldesindeki çöplükte yaşayan 8 aile, çöplükte 3 gün önce çıkan ve kısmen kontrol altına alınan yangın yüzünden evsiz kaldı.

Çöplüğün yanında bulunan barakaları güvenlik gerekçesiyle boşaltılan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 50 kişi, çöplüğün yanındaki arazide kurdukları naylon çadırlarda hayat savaşı veriyor.

Yanan çöplükten hurda toplamaya çalışan çocuklar ise yoğun dumana aldırış etmeksizin aile bütçelerine katkıda bulunmaya çalışıyor. Çocuklar, çalıştıkları için okullarındaki derslerini ihmal ettiklerini belirterek, ''Oyun oynamaya vaktimiz olmuyor. Okuldan gelince çöplükte çalışmaya başlıyoruz. Yaşıtlarımız gibi oyuncaklarımız yok. Yaşadığımız çöplük çok sağlıksız ama başka yaşayacak yer yok. Sık sık hasta oluyoruz'' dedi.Çöplükte 12 yıldır yaşam savaşı veren ailelerin göçmen olarak Selanik'ten geldiğini ifade eden 70 yaşındaki Fikri Cankır, çöplükte bir süre önce çıkan yangında her şeylerini kaybettiklerini anımsatarak, ''O yangından sonra kaymakam bize maddi yardımda bulundu. 24 torunum var buradaki durumumu görüyorsunuz. 12 yıldır boğaz tokluğuna çalışıyoruz. Burada ailemle gün boyu demir ve plastik topluyorum. Aylık elime 300 TL geçiyor'' diye konuştu.

Cankır, hiçbir sosyal güvencesi olmadığına işaret ederek, şunları söyledi: ''Eski bir kamyonum vardı o da geçen yıl çıkan yangında yandı. Bu çöplükte 8 baraka var. Mum ışığında yemek yiyoruz, devlet büyüklerimiz bize jeneratör alsa biz mazotunu alırız. 8 aileden 1'er TL toplayıp mazot alsak yemeğimizi karanlık odada yemek zorunda kalmayız. Burada günde 10 TL kazanıyoruz.''

Eşiyle birlikte çöplükte çalışan Güler Cankır ise çöplükte zor şartlarda yaşadıklarını ifade ederek, ''Burada yaşamak çok zor, sık sık hasta oluyoruz. Geçen hastaneye gittim, param olmadığı için senet yaptılar. Bende sinir hastalığı ve kalp rahatsızlığı var çok sık hastaneye gidiyorum. Yeşil kartım olsa çok iyi olur'' dedi.

Çöplükte yaşayan ve çalışan Türkan Cankır ise yangının çıktığı gün hastanede doğum yaptığını ifade ederek, şöyle konuştu: ''Doğum yapar yapmaz 2 günlük bebeğimle birlikte yaşadığımız yere geri döndük. Yangın devam ediyordu. Şu anda zor durumdayız. Barakamız yangında zarar gördü. Bu nedenle barakadaki eşyaları güvenlik açısından boşalttık. 4 çocuğum ve eşimle yetkililerden yardım bekliyoruz. Bebeğim doğduğu gün evsiz kaldı.''

 

 

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2009, 12:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35