banner39

Boeing'in yeni nesil kuşu havalandı-VİDEO

Washington-Everett'taki Paine bölgesinden havalanan ilk Boeing 787 Dreamliner tarihi uçuşunu yaptı.

Arşiv 16.12.2009, 15:47 16.12.2009, 16:57
Boeing'in yeni nesil kuşu havalandı-VİDEO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikalı uçak imalatçısı Boeing'in gövdesi tamamen plastik bazlı kompozitten imal edilen yeni yolcu uçağı 787 Dreamliner, Türkiye saati ile 20.00'de ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Boeing çalışanları ve davetlilerden oluşan 12.000'in üzerinde izleyici topluluğunun katıldığı törenle, Washington-Everett'taki Paine bölgesinden havalanan ilk 787, 3 saatlik tarihi uçuşun ardından, Seattle'daki Boeing tesislerine indi. Boeing, test programı kapsamında, ilk teslimatın planlandığı 2010 yılının 4. çeyreğine kadar, 6 adet 787 ile uçuş testlerini yoğun bir şekilde sürdürecek.

Boeing 787 Dreamliner'ın tarihi uçuşunu gerçekleştiren Kaptan Pilot Mike Carriker ve Pilot Randy Neville, uçuş süresince uçağın çeşitli sistemlerini ve fiziksel özelliklerini test ederken, uçağın içine yerleştirilen ekipmanlar, uçuşla ilgili verilerin eşzamanlı olarak Boeing'in merkezine aktarılmasını sağladı. Everett'tan havalanan 787, Washington eyaletinin doğusundaki Cascade Dağları üzerinden geçen bir rotayı izleyerek Seattle'a geri döndü. Pilot Carriker ve Neville, uçağı, ilk uçuşlar için geleneksel değerler olan 15.000 feet (4.572 metre) irtifada ve saatte 180 knot (333 km) hızla uçurdu.

Boeing 787 Programı Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Scott Fancher, "Bugün, 21. yüzyılın her şeyiyle yeni ilk yolcu jeti 787 Dreamliner'ı, dünyanın dört bir yanında yorulmaksızın çalışarak tasarlayıp üreten ekibimiz için, gerçekten tarihi ve gurur verici bir gün. Şimdi önümüzdeki uçuş testi programını tamamlayıp, bu benzersiz teknoloji, konfor ve verimliliği en kısa sürede havayolu şirketlerine ve yolculara sunmayı hedefliyoruz." dedi.

Boeing Türkiye Başkanı Greg Pepin, "Sivil havacılık tarihinin önemli bir kilometre taşı olan projede, Türk tedarikçilerin de yer almasından mutluluk duyuyoruz. 787'nin tasarlanıp geliştirilmesinde, Türkiye'den TAI, Kale Aero ve PFW Türkiye'nin de yer aldığı, dünyanın en iyi havacılık şirketlerinin rolü bulunuyor." dedi. Boeing Ticari Uçaklar Satış Başkan Yardımcısı Marlin Dailey ise "787 Dreamliner, Türkiye ve dünyadaki tüm yolcular için geleceğin uçuşunu temsil ediyor. Müşterimiz havayolu şirketleri ve onların müşterisi olan yolcular, benzersiz kabin konforu ve yakıt verimliliğiyle, üstün çevre performansına sahip 787'nin farkını görecekler." diye konuştu.

Rolls-Royce Trent 1000 modeli motorlara sahip ilk Boeing 787, önümüzdeki aylarda, diğer 5 uçakla birlikte yoğun bir uçuş testi programına tabi tutulacak. Uçuş testi programındaki 4 uçakta Rolls-Royce Trent 1000, 2 uçakta ise General Electric GEnx motorları bulunacak.

Boeing 787 Dreamliner, yolculara daha konforlu bir uçuş tecrübesi yaşatırken, havayolu şirketlerine, yolcu tercihleri doğrultusunda çok daha fazla sayıda aktarmasız uçuş imkanı sunarak yüksek verimlilik sağlayacak. Yepyeni teknolojilerle donatılan 787, günümüzün aynı boyuttaki uçaklarına göre %20 daha az yakıt tüketecek, %45 daha fazla kargo kapasitesi sağlayacak. Yolculara daha temiz bir hava, konforu artıracak geniş pencereler, daha geniş başüstü dolapları ve gelişmiş aydınlatma sistemi gibi özelliklere sahip yenilikçi bir kabin sunacak. 787 Dreamliner, bugüne kadar 55 müşterisinden aldığı 840 siparişle, sivil havacılık tarihinin en hızlı satılan yolcu uçağı olma özelliğini taşıyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?