banner15

'Boğazda Medeniyet Çatışması'

Financial Times gazetesi, medeniyetler çatışması 'törenleri'nin artık iyice güçlenerek yaygınlaştığını yazdı.

'Boğazda Medeniyet Çatışması'

Financial Times gazetesi, medeniyetler çatışması 'törenleri'nin artık iyice güçlenerek yaygınlaştığını yazdı.

Gazetede Gideon Rachman imzası ile yayımlanan yazıda, “Batı'da bir yerlerde birileri ‘İslamiyet’e hakaret’ eder – Salman Rüşdi bir kitap yazar, bir Danimarka gazetesi bir karikatür yayımlar, Papa konuşma yapar – ve sokaklarda gösteriler yapılır. Laik, batılı Türkiye yıllarca bu tür bağnazlıklara karşı bağışıklıydı. Ama Papa’nın son konuşmasına en şiddetli tepkilerden biri Türkiye’den geldi" denildi.
 
Haberde, "ruhani lider daha özür dilemeden önce iktidardaki AK Parti'nin Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz Papa’yı Hitler ve Mussolini’ye benzetti” ifadesi kullanıldı.
 
Gazete, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin hem laik hem de demokratik olup aynı zamanda da Batı ile iyi ilişkilerde bulunabileceğine iyi bir örnek olarak Türkiye’nin İslam ile Batı arasındaki ilişkileri geliştirmeye çalışan politikacılar için büyük bir umut oluşturduğuna dikkat çekerek, “bu nedenle Türkiye’nin, AB'ye girme girişimi sembolik bir statü kazandı” yorumunu yaptı.
 
Gazete, AB’nin isteksiz yaklaşımının Türkiye’de tepkilere yol açtığına dikkat çekerek, “Fransa’nın Nicolas Sarkozy’si gibi önde gelen birçok politikacı Türkiye’nin asla AB'ye üye olamayacağını söylüyor. Hatta Avrupa taraftarı Türkler bile her geçen gün biraz daha samimi olmayan bir oyuna dönüşen bu süreçte kendilerinden Kıbrıs gibi konularda can acıtıcı tavizler beklenmesinden şikayetçi. Bundan üç yıl önce AB üyeliğine destek veren Türklerin oranı yüzde 70’in üzerinde iken bu destek şimdi bazı kamuoyu yoklamarına göre yüzde 50’nin altına düştü” diye yazdı.
 
'Üyelikten vazgeçmek...'
 
Gazete, hem Türkiye'nin hem de AB’nin karşılıklı bir hayal dünyasında yaşadıklarına işaret ederek, bu nedenle belki de yapılacak en akıllıca işin bu üyelik işinden toptan vazgeçmek olacağını yazdı.
 
Financial Times, her iki tarafta sürekli bir gerginlik yaşandığını ve bunun kamu oyunu da karıştırdığını belirterek, "Türkiye’nin AB’ye üyelik başvurusunun verimli olduğunu söylemek tartışılır" ifadesini kullandı.
 
Gazete, “belki de Türkiye’nin asla AB’ye giremeyeceğini kabul etmeliler. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve diğerlerinin de zaman zaman söylediği gibi tam üyelik yerine 'imtiyazlı ortaklık' için uğraş verilmeli” diye yazdı.
 
Gazete, siyasi mantığın bu nedenle uzun vadeli müzakerelere işaret ettiğine dikkat çekerek, “Türkiye AB’ye asla giremese de müzakere süreci Türkiye’yi daha özgür ve daha zengin yapan siyasi ve ekonomik reformları kamçıladı. Fikir özgürlüğü kısıtlamaları gevşetildi, azınlık hakları güçlendirildi ve devlet ekonomisi daha iyiye gidiyor. Türkiye AB’ye hiç girmese bile, başvuru süreci ülkenin değişimde önemli rol oynayacak” yorumunu yaptı.

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48